کدخبر: ۲۹۹۶۶۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
متراژ پرفروش در بازار مسکن تهران

متراژ پرفروش در بازار مسکن تهران

اقتصادنیوز: تهرانی‌ها در سه ماه اول سال‌جاری واحدهای مسکونی با میانگین مساحت ۸۸ مترمربع را خریداری کردند؛به این معنا که میانگین متراژ واحدهای مسکونی فروش رفته در بازار مسکن شهر تهران در بهار امسال ۸۸ مترمربع بوده است که نشان‌دهنده پرطرفدار بودن این متراژ ساختمانی در بازار مسکن پایتخت است.

به گزارش اقتصادنیوز، با استناد به آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد این متراژ-۸۸ مترمربع-عمدتا متراژ مورد علاقه خریداران مصرفی شهر تهران محسوب می‌شود؛ متقاضیان این گروه از واحدها غالبا خانه دومی‌ها هستند؛ یعنی افرادی که قصد دارند از واحدهای ریزمتراژ و کوچک‌متراژ تا ۷۰ مترمربعی، واحد مسکونی محل سکونت خود را به سطح میان‌متراژ‌های بازار ملک ارتقا دهند. هر چند در میان سایر گروه‌ها از جمله تقاضای خانه اولی و همچنین تقاضای سرمایه‌ای وسفته بازی نیز این متراژ مورد استقبال قرار دارد.

با این حال، این مساحت نشان می‌دهد در بهار امسال عمده تمرکز سرمایه‌گذاران و سفته‌بازان نیز بر واحدهای مورد تقاضای متقاضیان مصرفی بازار ملک یا همان واحدهای مسکونی میان‌متراژ قرار داشته است. از سوی دیگر بررسی‌ها نشان می‌دهد میانگین عمربنای واحدهای خریداری شده از سوی متقاضیان مسکن شهر تهران در بهار امسال ۱۱ سال بوده است؛ این موضوع نشان می‌دهد به‌طور میانگین واحدهای مسکونی میانسال طرفداران بیشتری در میان متقاضیان مسکن داشته‌اند. آمارها نشان می‌دهد بهار امسال همچنین میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران به ۱۳ میلیون تومان رسیده است؛این میزان در بهار سال گذشته حدود ۱۱۰ درصد کمتر بوده است؛در زمستان سال ۹۷ نیز قیمت واحدهای مسکونی فروش رفته در بازار مسکن از متوسط قیمت مسکن در بهار امسال،۲۳ درصد کمتر بود.

با این حال، بهار امسال در مقایسه با زمستان سال گذشته-یک فصل-تعداد معاملات خرید وفروش مسکن ۲۳ درصد و در مقایسه با بهار سال گذشته ۴۵ درصد ریزش کرده است.

بهار امسال همزمان با کاهش حجم معاملات خرید مسکن بازار معاملات مسکن به سمت رکود حرکت کرد و این رکود در تابستان عمیق‌تر شد؛ اطلاعات مربوط به معاملات خرید وفروش واحدهای مسکونی در سه ماه اول سال جاری نشان می‌دهد در میان ۲۲ منطقه شهر تهران همچنان منطقه یک به‌عنوان منطقه کانون تمرکز واحدهای لوکس و گران‌قیمت گران‌ترین منطقه به لحاظ قیمت مسکن محسوب می‌شود؛ میانگین قیمت مسکن در این منطقه در بهار امسال حدود ۲۸ میلیون تومان گزارش شده است؛ این در حالی است که منطقه ۱۸ نیز همچنان با میانگین قیمت ۵ میلیون و۸۰۰ میلیون تومان به ازای هر مترمربع آپارتمان ارزان‌ترین منطقه شهر تهران به لحاظ قیمت واحدهای مسکونی محسوب می‌شود. براساس این گزارش،خریداران مسکن در منطقه یک شهر تهران در سه ماه اول سال‌جاری اقدام به خرید واحدهای مسکونی با میانگین مساحت ۱۴۶ مترمربع و میانگین عمربنای ۹ سال کردند؛ میانگین مساحت واحدهای خریداری شده در منطقه ۱۸ نیز ۷۰ مترمربع با میانگین عمربنای ۹ سال بوده است.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند