مدیر عامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم پاسخ داد؛

چرا نبض توسعه بخش خصوصی در صنعت برق کُند شده است؟ +فیلم

کدخبر: 346434
اقتصادنیوز: مدیر عامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم، انباشت مطالبات چندین ساله، غیرواقعی بودن قیمت برق و انحصار دولتی در صادرات برق را از مهمترین دلایلی می داند که باعث شده اند بازیگران بخش خصوصی صنعت برق به ویژه صاحبان نیروگاه ها از صحنه رقابت در یک اقتصاد آزاد کنار گذاشته شوند.

به گزارش اقتصادنیوز، پیمان کنعان در گفت‌و‌گو با اکوایران، درخصوص مشکلاتی که بخش خصوصی صنعت برق با آن مواجه هستند گفت: در هر صنعتی اگر بخش خصوصی به معنای واقعی وارد شود و جایگاه خود را بیابد و دیگر بازیگرها نیز به این جایگاه ارزشگذاری کنند، آن صنعت و سرمایه گذاری به سرانجام خواهد رسید.

بخش خصوصی تحت حمایت قرار نمی‌گیرد

او در ادامه افزود: در بخش نیروگاهی 60درصد تولید برق کشور متعلق به بخش خصوصی است و نشان می دهد که یکی از بازیگرهای اصلی و بنیادین صنعت برق، بخش خصوصی و نیروگاهی هستند. آیا این 60درصد حمایت می شوند؟ خیر.

کنعان در پاسخ به این پرسش که عدم پرداخت مطالبات چه صدماتی به بخش خصوصی زده است؟ اظهار کرد: سرمایه گذاری در بخش انرژی بسیار سنگین است، نگهداری و تعمیرات نیز بسیار هزینه بر است؛ بنابراین هنگامی که مطالبات میلیاردی سال‌ها به تعویق می افتد، قطعا آسیب جدی به این بخش وارد می‌شود و این بخش نحیف و تحیف تر می شود تا زمانی که این استخوان بندی در هم شکسته شود.

 مدیر عامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم تصریح کرد: مسئولین ارشد وزارت نیرو می گویند وزارت نیرو بدهکار محترمی است و دیر و زود دارد و سوخت و سوز ندارد؛ در بحث اقتصادی، اصل دیر یا زود شدن آن، عین سوختن و سوزاندن است و این حرف ها برای بخش خصوصی قابل تحمل نیست. هزینه های ما به روز  به طور سرسام آوری بالا می رود. بخش عمده ای از تامین تجهیزات،‌حتی تولید داخل نیز تحت تاثیر شرایط ارزی کشور است. چند صد میلیارد مطالبه در سال 96 با دلار4 تومانی، درسال 98 و 99 با دلار 18 تومان مترادف می شود؛ ‌بنابراین عملا این سرمایه سوزانده می شود.

تعویق مطالبات پاشنه آشیل نیروگاه های کشور

به گفته این فعال بخش خصوصی، تعویق مطالبات آسیب جدی به بخش نیروگاهی زده و اگر به همین منوال پیش برود با مشکل جدی مواجه می شود. بعد از سال ها پذیرفتند که باید نرخ انرژی را افزایش دهند و درواقع آن را اصلاح و نزدیک به واقعیت کنند، اما نرخ انرژی از نیروگاه سال های سال است که عقب ماندگی جدی دارد و این افزایش نرخ، مُسکِن ضعیفی است که می تواند چند صباحی ترمیم جزئی انجام دهد، اما درواقع نرخ تولید انرژی با آنچه که از نیروگاه خریداری می کنند، همچنان از هزینه ها فاصله بسیاری دارد.

او با مقایسه بنگاه های اقتصادی ایران و کشورهای دیگر گفت: اکنون در دنیا به برق به عنوان کالایی اقتصادی، وبه نیروگاه ها به عنوان بنگاه اقتصادی نگاه می کنند. بنگاه های اقتصادی باید قابلت توسعه داشته باشند. در نیروگاه های کشورهای دیگر به کسب پول و نقدینگی توجه نمی کنند بلکه اگر سودی شناسایی شود، تلاش می کنند آن را دوباره در مسیر توسعه و تولید بیندازند و در فضای کسب و کار داخلی و بین المللی استفاده کنند.

کنعان افزود: بخش خصوصی فقط به عنوان یک گاو شیرده تلقی می‌شود و مشکلات این حوزه، اقتصاد آن، هزینه های نگه داری و دیگر موارد اصلا دغدغه مسئولان نیست.

این فعال بخش خصوصی اظهار کرد: اگر چرخ صنعت و چرخ مصرف کنندگان صنعتی و سنگین با شرایط توسعه ای کشور راه بیفتد، بخش تولید نیروگاهی،‌عقب ماندگی دارد. اگر صنایع ما به ظرفیت های نامی تولید برسند و همه شهرک های صنعتی مولد شوند و شروع به تولید کنند، نرخ رشد نیروگاهی  دچار عقب ماندگی می شود. حالا اینکه چطور آمارها ساخته می شود و ارائه می‌کنند، بدانید که واقعیت امر اینطور نیست. اما این عقب ماندگی را در چه زمانی می‌توان جبران کرد؛ واحدهای گازی موجود ما با کمی هزینه کرد می توانند ارتقای کارایی دهند، اما متاسفانه مطالبات دیر پرداخت می‌شود و نرخ انرژی نیز درست نیست و این زنجیره همین‌جا قطع می شود.

به صنعت برق مانند دیگر صنایع توجه شود

کنعان در خصوص راهکارهایی که می توان صنعت برق را از مشکلات موجود آن خلاصی بخشید می گوید: به صنعت برق مثل دیگر صنایع نگاه کنند، مثل صنعت گندم و یا صنعت ‌پنبه. برق پایه اولیه تمام تولیدات پتروشیمی است اما یک نگاه محکم و بسته حاکمیتی وجود دارد که تاکید می کند برق باید با همین قیمت تولید شود.

او در پایان تصریح کرد: در صنعت برق که 60 درصد آن خصوصی است و میخواهیم هاب انرژی در منطقه شویم، باید بخش خصوصی وارد شود و مذاکره کند  و این امر وظیفه دولت و حاکمیت نیست.

تیتر یک
  • طلا به کمک فلز ارزشمند داخلی نیامد

    اقتصادنیوز: امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ در سومین روز هفته سکه امامی در دو مرحله نزول قیمت را تجربه کرد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما