کدخبر: ۳۶۱۶۴۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش اقتصادنیوز از روند حراج اوراق بدهی دولتی

سقف وزارت اقتصاد برای نرخ سود

اقتصادنیوز : در شانزدهمین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی در تاریخ ۲۵ شهریور سهم بانک‌ها در ادامه روند کاهشی گذشته ۶۱ درصد و سهم بازار سرمایه با افزایشی دیگر به ۳۹ درصد رسید. نرخ سود پایین در سررسیدهای زودهنگام می‌تواند دلیلی بر این اقدام بانک‌ها باشد.

به گزارش اقتصادنیوز در اطلاعیه بانک مرکزی کل اوراق اسلامی منتشر شده در مجموع بانک و بازار سرمایه با 2 هزار و 341 میلیارد تومان کاهش به 3 هزار و 77 میلیارد تومان درهفته شانزدهم رسید. در این خصوص نرخ بهره موثر نیز 19.85 درصد محاسبه شد.

با مرور آمار و ارقام هفته‌های گذشته این نکته به وضوح مشهود بود که مدام از سهم بانک‌ها در انتشار اوراق کاسته شده و بر سهم بازار سرمایه افزوده می‌شود. اما در این هفته (هفته شانزدهم) تامین مالی صورت گرفته برای دولت از محل فروش اوراق به بانک‌ها، هزار و 744 میلیارد تومان و برای بازار سرمایه به هزار و 332 میلیارد تومان رسید. بر این اساس در هفته جاری سهم بانک‌ها 56.7 درصد و سهم بازار سرمایه 43.3 درصد شد. 

با این وجود هنوز اثر کمی سهم بانک‌ها در انتشار اوراق در هفته‌های قبل بر پیکره اوراق وجود دارد و در مجموع شانزده هفته این سهم با یک در صد نزول نسبت به قبل به 61 درصد رسیده و سهم بازار سرمایه به 39 درصد نائل آمده‌است.

اما نرخ بهره موثر هفتگی نسبت به هفته قبل با 0.37 درصد کاهش به 19.85 درصد رسید. در بررسی اوراق دولتی منتشر شده در تاریخ 25 شهریور ماه سال جاری این نکته نیز جالب به نظر می‌رسد که بانک‌ها در رسیدهای بالاتر از 25 ماه حاضر به خرید اوراق زیر نرخ سود 20 درصد نشده‌اند. این در حالیست که اوراق آراد 53 برای 37 ماه دیگر با نرخ سود 21 درصد در بازار سرمایه به فروش رفته‌است. این رخداد به هر دلیلی که حادث شده باشد نشان از سقفی دارد که وزارت اقتصاد در فروش اوراق خود برای بانک‌ها گذاشته است.

جدول اوراق بدهی

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند