کدخبر: ۲۱۶۸۹۳ لینک کوتاه

جدال دریایی چین و آمریکا تشدید شد

اقتصاد نیوز: سخنگوی پنتاگون اعلام کرد؛ نیروهای دریایی ایالات متحده در دریای جنوبی چین در چارچوب قوانین بین‌المللی در زمینه آزادی ناوبری فعالیت می‌کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز، به نقل از اسپوتنیک؛ کریستوفر لوگان در مورد اتهام چین نسبت ورود غیر مجاز ناوهای آمریکایی به آب‌های این کشور گفت: ناوهای آمریکا براساس قوانین بین‌المللی و درچارچوب آزادی ناوبری فعالیت می‌کنند.

روز یکشنبه 27 ماه مه در فاصله 12 مایلی جزایر «پاراسل»، یک فروند ناو کروزر و یک فروند ناوشکن آمریکایی به جزایر مورد مناقشه در دریای چین جنوبی نزدیک شدند. 

پکن این اقدام آمریکا را نقض بی قید و شرط از حاکمیت ملی و حقوق بین الملل خواند و در پاسخ با ارسال جنگنده هایی به این مناطق به نیروی دریایی آمریکا هشدار داد.

لوگان افزود: نیروهای آمریکایی در مناطق آسیا و اقیانوس آرام، ازجمله دریای چین جنوبی فعالیت می کنند و تمام این اقدام ها مطابق با قوانین بین المللی صورت می گیرد و کشتی ها و هواپیماهای آمریکایی در مناطقی که مجاز هستند، فعالیت می کنند.

در همین حال آمریکا ادعا می کند که چین در حال ساخت جزایر مصنوعی در دریای چین جنوبی برای اهداف نظامی است. چین نیز با رد این اتهام ها، هرگونه فعالیت در این منطقه را حق مسلم خود می داند.