آیا دولت پنهان قصد براندازی ترامپ را دارد؟

کدخبر: 308507
اقتصادنیوز؛ در بحبوحه اختلافات داخلی در آمریکا درباره استیضاح ترامپ، نگرانی ها در بین آمریکایی ها درباره این که یک دولت پنهان قصد براندازی دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را دارد، افزایش یافته است.

به‌گزارش اقتصادنیوز، دولت پنهان، دولتی بالفعل اما مخفی است که با استفاده از امکانات دولتی با هویتی مجهول در تشکیلات دولتی- نظامی سازمان یافته و برای اهدافی خاص در حال فعالیت است.

نتایج یک نظرسنجی جدید نشان داده که اکنون ۳۸ درصد از آمریکایی می گویند که دولت عمیق یا همان دولت پنهان، تلاش می کند دولت ترامپ را سرنگون کند.

روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز در گزارشی در همین زمینه به وجود اخبار جعلی در جهان سیاسی، روایت تبانی روسیه، جانبداری ها و تعصبات لیبرالی در رسانه ها، کمپین های انتخاباتی و ادامه اتهامات علیه ترامپ اشاره کرده و نوشت: تعجبی ندارد که رای دهندگان نگران و مردد در خصوص همه این مسائل ناامید شده اند و امیدوارند که کنگره نقش موثر خود را از سرگیرد.

اما یک عامل اسرارآمیز همچنان اعمال نفوذ می کند و آن نگرانی درباره وجود یک دولت عمیق یا دولتی که تلاش می کند از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ علیه این دولت در «کودتای آرام و ساکت» اقدام کند.

این نگرانی ها ادامه دارد. «لری کودلو» مشاور اقتصادی کاخ سفید به تازگی به «کارکنان دولت عمیق» اشاره کرد که به باور او در داخل تشکیلات فدرال رزرو فعالیت می کند. برخی از کتاب های منتشر شده جدید نیز به بررسی پدیده دولت عمیق پرداخته اند.

 «راش لیمبو» مجری برنامه رادیوی گفت و گو محور و مفسر آمریکایی نیز به تازگی اصطلاح «رسانه های عمیق» را بر سر زبان ها انداخت تا سازمان های خبری را که به نظر می رسد از فعالیت دولت عمیق حمایت می کنند، توصیف کند.

نظرسنجی جدید اکونومیست و یوگاو این سوال را از شهروندان آمریکایی پرسیده که آیا فکر می کنید «دولت عمیق» تلاش می کند ترامپ را سرنگون کند؟

۳۸ درصد آمریکایی ها با وجود دولتی پنهان موافقت کردند که نسبت به نظرسنجی دیگری که با طرح سوالی مشابه در سپتامبر (شهریور) انجام شد،  ۳ درصد افزایش نشان می داد. ۸۱ درصد از رای دهندگان به ترامپ این نظر را تایید کردند.

این نتایج نشان داد ۱۲ درصد از حامیان «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات انتخابات سال ۲۰۱۶ و رقیب ترامپ، ۷۲ درصد از محافظه کاران، ۳۰ درصد از میانه روها و ۱۵ درصد از لیبرال ها موافق این امر هستند که دولت عمیق برای براندازی دولت ترامپ تلاش می کند.

در بین جمهوری خواهان ۷۰ درصد، افراد مستقل ۳۸ درصد و در بین دموکرات ها ۱۳ درصد نظرشهروندان آمریکایی را درباره وجود دولت عمیق تایید کردند.

۳۳ درصد از شهروندان آمریکایی معتقدند که دولت عمیقی برای براندازی دولت ترامپ در  کار نیست. ۱۱ درصد جمهوریخواهان، ۲۶ درصد افراد مستقل و ۵۷ درصد دموکرات ها با این نظر موافقت کردند.

در بین رای دهندگان به ترامپ ۸ درصد، ۶۸ درصد رای دهندگان به کلینتون در دور قبلی انتخابات، ۱۲ درصد محافظه کاران و ۶۳ درصد لیبرال ها موافق وجود دولت مخفی بودند.

۲۹ درصد هم گفتند که مطمئن نیستند  که دولت عمیق به دنبال سرنگونی دولت ترامپ باشد. ۱۸ درصد جمهوری خواهان،۱۲ درصد محافظه کاران و ۳۶ درصد میانه روها و ۶۳ درصد لیبرال ها نیز درباره این موضوع اطمینان  نداشتند.

نظرسنجی اکونومیست و یوگاو در بازه زمانی ۱۳ تا ۱۵ اکتبر (۲۱ تا ۲۳ مهر) با مشارکت هزار و ۵۰۰ نفر انجام شده است.

برخی از مقامات سرشناس آمریکایی نیز دهه ها است که در رابطه با وجود یک دولت پنهان در آمریکا ابراز نگرانی کرده اند که صرف نظر از این که کدام حزب نهاد دموکراتیک کشور را در اختیار دارد بر سیاستگذاری های عمومی اعمال نفوذ و آنها را کنترل می کنند.

این نتایج حکایت از آن داشت که ۸۴ درصد از دموکرات ها علاقه مند به اقدام سنا برای استیضاح ترامپ هستند در حالی که سه چهارم آمریکایی ها جمهوریخواهان (۷۵ درصد) مخالف این  امر هستند.

تقریبا نیمی از آمریکایی ها (۴۷ درصد) می گویند مجلس نمایندگان آمریکا باید ترامپ را استیضاح کند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما