کدخبر: ۳۷۴۲۴۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از۳۰ آبان آغاز هر دهه

اعلام درآمد نفتی ایران از کنسرسیوم/۶۰ موسسه صنعتی با همکاری شوروی ایجاد می‌شود/

​اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۲۹آبان در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:اعلام درآمد نفتی ایران از کنسرسیوم/۶۰ موسسه صنعتی با همکاری شوروی ایجاد می‌شود/ گورباچف: شوروی به‌سوی فاجعه سیاسی و اقتصادی پیش می‌رود

​به گزارش اقتصادنیوز تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

30 آبان 1350؛ فروش 100 میلیون ریال پنبه به چین

پس از اعلام آزادی مبادلات بازرگانی بین ایران و جمهوری خلق چین اولین معامله با صدور یکصد میلیون ریال پنبه ایران به چین به این کشور انجام شد بهای پنبه به صورت ارز از طرف چین پرداخت می‌شود. این معامله به وسیله اعضای هیات بازرگانی ایران که دو هفته قبل و بعد از برقراری روابط سیاسی با این کشور به چین رفتند، صورت گرفته است.

اکثر اعضای هیات بازرگانی ایران که به ریاست آقای عبدالعلی فرمانفرمائیان برای شناسایی بازار چین به این کشور عزیمت کرده بودند، وارد تهران شدند.

اوقاف برای کارمندان و فرهنگیان خانه می‌سازد

دکتر منوچهر آزمون، معاون جدید نخست‌وزیر و سرپرست سازمان اوقاف کشور که قبل از عزیمت شاهنشاه به شیراز در فرودگاه به حضور معظم له معرفی شد، امروز اعلام کرد در اجرای اوامر شاهنشاه ثروت اوقاف در سراسر کشور تقدیم شده و در فعالیت‌های تولیدی و عمرانی به کار خواهد افتاد و روابط اوقاف با جامعه روحانیت نزدیک‌تر خواهد شد.

معاون نخست‌وزیر اضافه کرد: مشغول طرحی در زمینه شرکت اوقاف در امر خانه‌سازی برای عموم مردم می‌باشد و نخواهد گذاشت یک متر از زمین‌های اوقاف به مصرف غیرلازم برسد. دکتر آزمون گفت: اوقاف باید در سیاست مسکن نقش موثری داشته باشد. در این مورد من طرحی تهیه خواهم کرد. طبق طرح مذکور برای عموم خاصه کارمندان دولت و فرهنگیان، اوقاف مسکن خواهد ساخت.

ترکیه از ایران نفت می‌خرد

  تصمیم دولت ترکیه به در دست گرفتن امور نفتی از تولید و خرید گرفته تا تصفیه و فروش در داخل ترکیه و خارج کردن این امور از انحصار شرکت‌های خارجی، آنکارا را در تصمیم به خرید نیازمندی‌های نفتی به‌طور مستقیم از ایران و کشورهای خاورمیانه یک قدم نزدیک‌تر می‌کند. ترکیه مقدمات این خرید مستقیم از ایران و یکی دو کشور خاورمیانه را از چندی قبل آغاز کرد.

اعلام درآمد نفتی ایران از کنسرسیوم

بانک مرکزی در گزارش وضع اقتصادی ایران در نیمه اول سال 1350 اعلام داشت که طبق پیش‌بینی‌های مقدماتی که به عمل آمده است، رشد درآمد ناخالص ملی ایران در سال 1350 به قیمت جاری 19 درصد و به قیمت ثابت حدود 14 درصد خواهد بود.

مازاد درآمد ارزی در نیمه نخست امسال 145 میلیون دلار بوده است. از 1.257.2 میلیون دلار دریافتی‌های جاری ارزی مبلغ 1.002.2 میلیون دلار آن از طریق درآمد نفتی تامین گردیده است.

درآمد نفت از کنسرسیوم 882.4 میلیون دلار بوده است که 385.7 میلیون دلار بیش از درآمد مشابه سال قبل می‌باشد.

دریافت‌های ارزی از طریق صادرات کالا و خدمات بالغ‌بر 133 و 106.8 میلیون دلار بوده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل دارای رشدی به ترتیب 17 و 22 درصد بوده است.

سطح قیمت‌ها در 6 ماه اول سال 1350 مرتبا افزایش داشته و شاخص بهای عمده‌فروشی به‌طور متوسط نسبت به دوره مشابه سال قبل به 6.4 درصد و شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی به 5.2 درصد بالغ شد.

60 موسسه صنعتی با همکاری شوروی ایجاد می‌شود

ایوان استبانویج اسیبتسکی، وزیر مختار شوروی گفت: با همکاری فنی اتحاد شوروی، در ایران بیش از 60 موسسه صنعتی ایجاد می‌شود که در ساختن آنها، متخصصان شوروی و ایرانی مشترکا فعالیت می‌کنند. با مساعی مشترک متخصصان شوروی و ایرانی، در حال حاضر کار احداث اولین مخلوق صنایع ذوب‌آهن ملی ایران، یعنی کارخانه بزرگ ذوب‌آهن در شهر اصفهان و کارخانه ماشین‌سازی اراک در شرف اتمام است.

در حال حاضر متخصصان شوروی و ایرانی سرگرم مطالعه و بررسی دورنمای همکاری‌های مشترک اقتصادی و فنی دو کشور، در 12 تا 15 سال آینده هستند.

30 آبان 1360؛ ساخت 16 هزار واحد مسکونی برای طبقات کم‌درآمد

  شورای مرکزی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان با حضور حجت‌الاسلام رسولی، رئیس دفتر امام خمینی، رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و نماینده امام در بنیاد مسکن انقلاب اسلامی رسما در رشت آغاز به کار کرد.

مهندس خسروی، مدیرعامل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: فعالیت‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بهره‌گیری از حساب 100 امام در سراسر کشور به‌خصوص مناطق روستانشین و نقاط محروم همچنان ادامه دارد و تاکنون بالغ‌بر 16 هزار واحد مسکونی برای طبقات کم‌درآمد و محرومان فاقد مسکن و زمین ساخته شده است.

30 آبان 1370؛ اعلام میزان و نحوه پرداخت تسهیلات مسکن به مردم

 بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه‌ای میزان و شرایط پرداخت تسهیلات اعتباری مسکن را به اقشار مختلف مردم در چارچوب قانون نخستین برنامه توسعه اقتصادی و اجتماعی و همچنین در حیطه سیاست‌های پولی دولت به این شرح اعلام کرد:

پس از احداث واحد مسکونی سهم‌الشرکه بانک در مشارکت مدنی انجام شده به‌صورت فروش اقساطی به متقاضی واگذار می‌شود. مبلغ تسهیلات فروش اقساطی حداکثر 10 میلیون ریال است.

همه بانک‌های تجاری کشور و بانک مسکن تسهیلات مسکن موضوع این اطلاعیه را پرداخت می‌کنند. مدت بازپرداخت تسهیلات فوق حداکثر بیست سال می‌باشد. سود مورد  انتظار تسهیلات اعطایی بانک برای احداث و نیز واگذاری بر مبنای مقدار زیربنای خالص واحد مسکونی در حال حاضر به شرح زی می‌باشد:

تا 75 متر به نرخ 12 درصد در سال از 75 مترمربع تا 120 مترمربع 14 درصد در سال و بیش از 120 مترمربع 16 درصد در سال.

گورباچف: شوروی به‌سوی فاجعه سیاسی و اقتصادی پیش می‌رود

میخاییل گورباچف، رهبر شوروی دیروز در پارلمان این کشور گفت: شوروی به‌سوی فاجعه سیاسی و اقتصادی پیش می‌رود.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود در مقایسه با پارسال، تولید صنعتی 7 درصد و تولید کشاورزی 9 درصد کاهش یابد. از میزان صادرات 31 درصد، از واردات 42 درصد کاسته می‌شود و درآمد ملی 15 درصد کاهش می‌یابد.

گورباچف گفت: فقط سرعت بخشیدن به اقدام‌ها در جهت یک اتحادیه جدید سیاسی، بین 12 جمهوری می‌تواند اقتصاد را نجات دهد. اگر این کار نشود، فاجعه خواهد شد. وی همچنین  اعلام کرد: رئیس‌جمهوری اتحادیه آینده کشورهای دارای حاکمیت، با آرای عمومی انتخاب خواهد شد؛ به‌نحوی‌که آدمک خیمه‌شب‌بازی پارلمان نباشد.»

30 آبان 1380؛ احتمال حمایت روسیه از کاهش تولید نفت 

علی رودریگز، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت گفت: پیش‌بینی می‌کند که تولیدکنندگان مستقل نفت ازجمله روسیه و نروژ با توجه به رکود تقاضای جهانی نفت با کاهش موافقت خواهد کرد.

درآمد سرانه امارات 24 برابر ایران

روزنامه اطلاعات در خبری به نقل مرکز آمار ایران نوشت: درآمد سرانه در سال 1379 حدود 7 میلیون و 188 هزار ریال برآورد شده است. ازسویی بانک مرکزی امارات میزان درآمد سرانه این کشور در سال 2000 را 21.3 هزار دلار اعلام کرد.

مرکز آمار در گزارش خود با عنوان «آمار، پایه و اساس برنامه‌ریزی است» افزوده است: در سال گذشته تولید ناخالص داخلی به (قیمت بازار) حدود 582 هزار میلیارد ریال و درآمد ملی حدود 460 هزار میلیارد ریال بود.گزارشی دیگر حاکی است براساس مطالعات انجام‌شده توسط مرکز آمار ایران بالغ‌بر بر 15 درصد از جمعیت ایران در فقر مطلق به سر می‌برند.

30 آبان 1390؛ کارنامه جدید از مسکن مهر 

طبق آنچه دفتر اقتصاد مسکن اعلام کرده در حال حاضر از هر سه واحد مسکونی مهر، یک واحد روی زمین ملکی – که انبوه‌ساز آن را خریداری کرده – احداث شده است: به‌طوری‌که از مجموع یک میلیون و 700 هزار مسکن مهر در حال ساخت، 500 هزار واحد شکل «خودمالکی» دارند و مابقی روی «زمین‌های رایگان دولتی» بنا شده‌اند. به این ترتیب بازار مسکن به پیشواز طرح جدید وزیر راه و شهرسازی مبنی‌بر «اعمال محدودیت در واگذاری زمین رایگان» به ساخت‌و‌سازهای مسکن مهر  رفته است که این تمایل زودرس از جانب انبوه‌سازان نشان می‌دهد برای سال 91 امکان ساخت مسکن ارزان‌قیمت با اتکا به زمین‌هایی که انبوه‌سازان خودشان ارائه می‌کنند، وجود دارد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند