نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از 8 آذر آغاز هر دهه

شرکت ایران در مناقصه لوله‌کشی عربستان و ابوظبی / توزیع برنج با کارت نفت / سکه باید 80 هزار تومان کاهش یابد

کدخبر: 375799
​​اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات ۷ آذر در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: توزیع برنج با کارت نفت / سکه باید 80 هزار تومان کاهش یابد

به گزارش اقتصادنیوز تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

8 آذر 1350؛ ایران در مناقصه لوله‌کشی عربستان و ابوظبی شرکت می‌کند

امروز اعلام شد ایران در مناقصه بین‌المللی لوله‌کشی آب 5 شهر مهم عربستان سعودی و شیخ‌نشین ابوظبی شرکت کرده است.

به همین منظور در این هفته هیاتی رهسپار عربستان شد تا در انجام مناقصه بین‌المللی لوله‌کشی آب آشامیدنی شهرهای عربستان سعودی شرکت نماید و طرح نهایی لوله‌کشی آب شهرهای ریاض، جده و سه شهر مهم دیگر را تسلیم مقامات دولت عربستان سعودی کرده است.

گزارش خبرنگار اطلاعات در این زمینه حاکی است شرکت «سابیر» بلافاصله پس از اعلام مناقصه بین‌المللی 5 شهر ریاض، جده و سه شهر پرجمعیت و مهم دیگر عربستان سعودی در این مناقصه شرکت کرد.

هزینه طرح لوله‌کشی آب ریاض، جده و سه شهر دیگر عربستان حدود 4 میلیارد ریال و اجرای طرح در سال آتی پیش‌بینی شده است.

 

8 آذر 1360؛ توزیع برنج با کارت نفت

بهای فروش انواع برنج‌های داخلی جهت مصرف‌کنندگان در سراسر کشور به استثنای استان گیلان و مازندران و نحوه توزیع آن به این شرح تعیین می‌شود:

1- برنج حسنی و قریب گیلان هر کیلو                        155 ریال

2- برنج صدری درجه 3 و بی‌نام گیلان هر کیلو                    185 ریال

3- برنج مصباح و آمل مازندران هر کیلو                    185 ریال

4- برنج صدری درجه 2 گیلان و صدری رشتی و طارم مازندران هر کیلو     190 ریال

5- برنج صدری درجه یک گیلان هر کیلو                   200 ریال

6- برنج صدری درجه ممتاز گیلان در کیلو                    210 ریال

لازم به یادآوری است که کلیه فروشندگان ملزم به نصب فهرست قیمت‌ها در معرض دید خریداران و همچنین اعلام نوع برنج مورد عرضه بوده و در صورت تخلف و گرانفروشی به دادگاه‌های ویژه امور صنفی معرفی خواهند شد.

ضمنا توزیع برنج زیر نظر شوراهای مساجد و شوراهای محلی با کارت نفت یا دفترچه براساس هر خانواده 10 کیلو بوده و تحویل مجدد برنج به عاملین توزیع منوط به تایید فروش عادلانه و صحیح آن توسط شوراهای یادشده خواهد بود.

بررسی آیین‌نامه تشکیل دادگاه امور صنفی

بررسی آیین‌نامه پیشنهادی دادگاه انقلاب اسلامی ویژه امور صنفی تهران برای تشکیل دادسراها و دادگاه‌های انقلاب اسلامی ویژه امور صنفی در سطح کشور، در شورای‌عالی قضایی آغاز شد تا پس از طی مراحل قانونی به‌صورت آیین‌نامه قانونی در سطح کشور به مورد اجرا گذاشته شود.

حجت‌الاسلام ناظم‌زاده، رئیس دادگاه انقلاب اسلامی ویژه امور صنفی گفت: برای تحقق اصل 44 قانون اساسی باید دادگاه‌ها و دادسراهای امور صنفی در اقصی نقاط کشور دایر گردد تا جلوی احتکا، گرانفروشی و اجحاف به مصرف‌کنندگان گرفته شود.

 

8 آذر 1380؛ انتشار 400 میلیارد ریال اوراق مشارکت طرح توسعه نیشکر

به‌منظور تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام طرح توسعه نیشکر و صنایع جانبی آن معادل 400 میلیارد ریال اوراق مشارکت منتشر می‌شود.

براساس آیین‌نامه اجرایی انتشار چهارصد میلیارد ریال اوراق مشارکت موضوع بند «د» تبصره 40 قانون بودجه سال جاری کل کشور، به بانک مرکزی اجازه داده شده حداکثر ظرف 3 ماه از تاریخ تصویب این آیین‌نامه (23/7/80) نسبت به انتشار و فروش این اوراق از طریق بانک عامل اقدام کند.

بهمنی: سکه باید 80 هزار تومان کاهش یابد

رئیس‌کل بانک مرکزی برای اولین بار در چند ماه گذشته حبابی بودن قیمت سکه را تایید کرد و گفت: قیمت سکه 80 هزار تومان حباب دارد و در دو روز آینده قیمت سکه همین میزان باید کاهش یابد. محمود بهمنی، رئیس‌کل بانک مرکزی پس از سه هفته سکوت بار دیگر در حاشیه شورای گفت‌و‌گوی بخش خصوصی و دولت روبه‌روی خبرنگاران قرار گرفت و برنامه بانک مرکزی برای ساماندهی بازار سکه و ارز را تشریح کرد.

رئیس‌کل بانک مرکزی اظهار کرد: سکه طلا باید مطابق با قیمت جهانی و نرخ تبدیل دلار در بازار تعیین شود، اما دلال‌ها روندی را در بازار حاکم کرده‌اند که سکه هم‌اکنون بیش از ارزش واقعی در بازار غیررسمی به فروش می‌رسد.

محمود بهمنی، رئیس‌کل بانک مرکزی در شهریور و مهرماه گذشته بازار سکه و طلا را متاثر از نوسان بازارهای جهانی می‌دانست و معتقد بود هیچ حبابی بر بازار حاکم نیست.

 

  • اطلاعات 8آذر 1350
  • اطلاعات 8آذر 1360
  • اطلاعات 8آذر 1380
  • اطلاعات 8آذر 1390
تیتر یک
  • اونس طلا، سکه را زمین گیر کرد

    اقتصادنیوز: بیشتر معامله گران در روزهای اخیر احساس هراسی را تجربه می کنند که حاصل ابهام آمیز بودن روند آتی قیمت دلار…

از دست ندهید
بلیط هواپیما