درباره عاقبت بورس تهران

کدخبر: 357979
این روز ها خبر در مورد ریزش شاخص بورس این طرف آن طرف مطرح بود و مقامات دولتی هم از این بابت عصبی به نظر می رسیدند.

 به نحو کنجکاوانه ای خبر های ریزش قیمت سهام هم از روزنامه ها غایب بود. باز هم نهاد های دولت ظاهراً وارد کار شده اند برای جلوگیری از افت شاخص. البته این کار قیمت سهام را تا مادام که دولت بتواند منابع تزریق کند بالا نگه خواهد داشت اما نهایتا به این معنی خواهد بود که بازار بورس بی بازار بورس . بلکه یک نوع جدید حقوق بگیری دولتی از محل وارد کردن مقداری سرمایه به بازار بورس و متناسب با میزان سرمایه و دریافت در آمد و بازده برای فرد سرمایه گذار تا روزی که ته ماجرا دربیاید.
قبلاً یک کلیپ کارتونی از بازار مالی پاریس دویست سال پیش و یکی از اولین سقوط های تاریخی بازار های مالی در همین کانال گذاشته شده بود که در پایین مجدد قرار می دهم، برای دوستانی که مشاهده نکرده اند.
از قضا بازار بورس آمریکا هم به وضع مشابهی روبرو است. با تزریق حجیم پول توسط بانک مرکزی آمریکا در حالی که بخش واقعی اقتصاد در نتیجه عواقب همه گیری بیماری مسری کرونا در حال سقوط است اما بازار بورس در حال رونق. مجله اکونومیست یک کاریکاتور جالب در این مورد چاپ کرده که در پایین آمده است. در حالی که اسب اقتصاد سقوط کرده بانک مرکزی سوار کار (بازار بورس) را بالای دست گرفته به دویدن ادامه می دهد. ناظرین می پرسند تا کی این نمایش می تواند ادامه یابد...

منبع: کانال تلگرامی نویسنده

اکونومیست بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما