منحنی نرخ بازدهی در10 آبان 1400+نمودار

رشد نرخ سود در سررسیدهای کوتاه‌مدت‌تر!

کدخبر: 451601
اقتصادنیوز: امروز 10 آبان 1400 حجم معاملات اوراق بدهی با رشدی نسبی به کانال 600 میلیارد تومانی وارد شد.

به گزارش اقتصادنیوز امروز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 30 درصد افزایش به 697 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 38 نماد اخزا و 5 نماد اراد انجام شد. 

معاملات عمده اوراق در بازار بدهی دولتی به 61.5 هزار میلیارد تومان رسید. این معاملات به اجرای عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی مربوط میشود که برای تثبت نرخ سود در بازار بین بانکی نسبت به خرید موقت اوراق در قالب توافق بازخرید اقدام کرده است.

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در سررسیدهای کوتاه‌مدت‌تر افزایشی بودند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با چهار دهم درصد افزایش به 23.33 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با یک دهم درصد افزایش به 23.67 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با یک دهم درصد کاهش به 23.78 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز یا یک دهم درصد کاهش به 24.01 درصد رسید.

در این روز منحنی نرخ بازدهی اوراق آتی دراکثر سررسید‌ها موازی و مماس با محور 22 درصد بود.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

5

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما