کاهش 80 درصدی در اعتبارات قاعده مند

نرخ سود در بازار باز افزایش یافت

کدخبر: 448297
اقتصادنیوز: در عملیات بازار باز هفته پایانی مهر 1400 دو اتفاق مهم رخ داد. نخست دومین رکورد بسط نقدینگی در این بازار شسکته شد. دوم: نرخ سود بسط پول نسبت به تمام هفته های اخیر افزایش محسوسی را به ثبت رسانید.

 به گزارش اقتصادنیوز ، بازار باز در آخرین هفته مهر ماه دومین رکورد بسط پول در عملیات هفتگی را شکست. در این بازار بانک مرکزی با توجه به بررسی وضعیت بانک ها به بسط یا قبض پول در این نهادهای مالی می پردازد.

دومین رکورد بسط پول در بازار باز 

طبق گزارش این نهاد در هفته منتهی به 26 مهر ماه 22 هزار و 880 میلیارد تومان بسط نقدینگی در بانکها انجام داد که نسبت به هفته قبل 2.7 درصد کاهش پیدا کرده است.

بررسی ها نشان می دهد این دومین رکورد بسط پول در هفته های بازار باز بوده که بیشترین آن در هفته گذشته تاکنون رخ داده است.

به عبارت دیگر بسط پول در بازار باز به معنای به منظور کاهش نرخ سد بین بانکی بوده است. در این هفته ها بانکها از وضعیت نقدینگی بدتری نسبت به پایان تابستان برخوردار بوده که این اتفاق نیاز بانکها با نقدینگی و قرض پول از بانک مرکزی را افزایش داده است.

بانک مرکزی نیز باهدف کنترل نرخ سود بین بانکی به بسط بالای پول در این هفته ها پرداخته است.

اتفاق مهم دیگر در این بازار در هفته اخیر آن بود که نرخ سود بسط نقدینگی با افزایشی محسوس نسبت به نرخ سود هفته های پیشین بوده است. این نرخ از ابتدای مهر ماه تاکنون برابر با 19 درصد بوده که در این هفته با 0.2 واحد درصد به 19.2 درصد رسیده است. تاریخ سررسید این عملیات نیز در اقدامی بی سابقه به کمترین حد خود در تاریخ بازار باز رسید. این عملیات سررسیدی حداقل 7 روزه داشته که در این هفته تاریخ سررسید آن به 2 روز تقلیل پیدا کرده است

نرخ سود

کاهش اعتبارات قاعده مند در هفته پایانی مهر

بانک مرکزی در بازار دیگری نیز به مدیریت نقدینگی در بانک‌ها می پردازد. این بازار را بازار بین بانکی می نامند.

در این بازار بانک های مقروض به سراغ بانک های دارای مازاد رفته و سعی در برطرف کردن کسری خود دارند.

نرخ سود موزون در این بازار نرخ سود بین بانکی بوده که کف و سقف آن در اختیار بانک مرکزی است. کف نرخ برابر با 14 درصد و سقف آن 22 درصد می باشد.

در همین رابطه در هفته اخیر بانک مرکزی تقریبا  5 هزار و 630 میلیارد تومان نقدینگی در بانک ها توزیع کرده که نسبت به هفته قبل 80 درصد کاهش داشته است. کاهش بسط پول در این بازار نشان می دهد احتمالا نرخ سود بین بانکی نیز در این هفته تغییر چندانی را به ثبت نرساند.

خط و نشان ایران برای آذربایجان/در اکوایران ببینید:

نرخ سود

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما