جزئیات اولین دیدار ارمنستان و ترکیه برای عادی‌سازی روابط

کدخبر: 469058
نمایندگان سیاسی ارمنستان و ترکیه روز جمعه در مسکو با یکدیگر دیدار کرده و نخستین نشست عادی سازی روابط میان این دو کشور برگزار شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، هیئت مذاکره کننده ترکیه روز جمعه با هیئت مذاکره کننده ارمنستان در مسکوی روسیه با هدف عادی سازی روابط میان دو کشور دیدار کردند.

هدایت هیئت ترکیه‌ای را «سردار قلیچ» سفیر سابق ترکیه در آمریکا بر عهده داشت. هدایت تیم ارمنستان را نیز «روبن روبینیان» معاون رئیس پارلمان این کشور بر عهده داشته است.

بر اساس گزارش‌ها، دور نخست این دیدار ۹۰ دقیقه به طول انجامیده و دو طرف موافقت کردند که بدون پیش شرطی به گفت‌وگوها ادامه دهند. هنوز زمان دور بعدی مذاکرات میان این دو کشور تعیین نشده است.

چند روز پیش نیز  دولت ارمنستان اعلام کرده بود که به ممنوعیت واردات کالاهای ترکیه‌ای که ایروان در پاسخ به حمایت ترکیه از جمهوری آذربایجان در جنگ ۲۰۲۰ قره باغ کوهستانی اعمال کرده بود، پایان می‌دهد. وزارت اقتصاد ارمنستان در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد که تصمیم گرفته شده تحریم واردات کالاهای ترکیه به این کشور تمدید نشود.

ترکیه در جریان مناقشه ۲۰۲۰، که طی آن باکو بخش‌های زیادی از منطقه قره باغ کوهستانی را از ارمنستان بازپس گرفت، حمایت سیاسی و نظامی گسترده‌ای از جمهوری آذربایجان کرد. هواپیماهای بدون سرنشین «بیرقدار» ساخت ترکیه که در اختیار ارتش جمهوری آذربایجان قرار گرفت، نقش تعیین کننده‌ای علیه نیروهای زمینی ارمنستان در آن درگیری داشتند

این دو کشور پس از مدت‌ها تنش، این اواخر پیام‌های مثبتی نسبت به تنش زدایی ارسال کرده‌اند. 

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی