درخواست مهم آمریکا از دولت افغانستان و طالبان

کدخبر: 380268
اقتصاد نیوز : نماینده ویژه آمریکا در صلح افغانستان از دولت و طالبان خواست به خواسته مردم احترام بگذارند و هرچه زودتر به یک توافق سیاسی برسند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، زلمای خلیل‌زاد شامگاه شنبه در صفحه توئیتری خود، خبر کشته شدن شمار زیادی از بیگناهان غزنی را که بیشتر آنها کودکان بودند، جانگذار دانست و به خانواده‌های آنها تسلیت گفت.

وی که کشورش نزدیک به ۱۹ سال به افغانستان لشکرکشی کرده تا به زعم خود با تروریسم مبارزه کند، اعتراف کرد: کشتن و مرگ افغانها از جمله غیرنظامیان، بسیار معمول شده است.

نماینده ویژه آمریکا در صلح افغانستان افزود: ما سطح بالای خشونت‌های جاری را تقبیح و تمام آنهایی را که این گونه حملات وحشت‌آفرین و خونریز را انجام یا اجازه می‌دهند، محکوم می‌کنیم.

خلیل‌زاد ادامه داد: هدف آنها ایجاد تفرقه و استفاده از خشونت برای تضعیف افغانهایی است که به صلح، پایان دایمی خشونت، و یک افغانستان مرفه متعهدند. این دشمن باید نادیده گرفته شود.

وی اضافه کرد: ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که خشونت را کاهش دهند و به سرعت به سوی آتش بس بروند. با یکدیگر و با حمایت بین‌المللی، آنها باید همچنین در تمام کشور به خطرات مواد منفجر نشده و مین‌ها بپردازند تا حیات ارزشمند کودکان و بزرگسالان نجات یابد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا اظهار کرد: با توافقنامه آمریکا – طالبان و اعلامیه مشترک ایالات متحده – افغانستان، حمایت گسترده بین‌المللی از صلح و آغاز مذاکرات بین افغان‌ها، از نظر شمار زیاد افغان‌هایی که به صلح و امنیت نیاز و آرزوی آن را دارند، جنگ و کشتن بین افاغنه مشروعیت خود را از دست داده است.

خلیل‌زاد مدعی شد: جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان باید به خواسته های مردم شان احترام بگذارند و هر چه زودتر به یک توافق سیاسی برسند. ایالات متحده در کنار مردم افغانستان ایستاده است.

این اظهارات نماینده آمریکا در حالی است که یکی از بندهای توافق طالبان و آمریکا، آزادی زندانیان طالبان است. اگرچه تعدادی از این زندانیان آزاد شده‌اند اما با تداوم خشونت، دولت افغانستان این روند را متوقف کرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما