منحنی نرخ بازدهی در 13 تیر 1400 +نمودار

کاهش‌ شش‌دهم درصدی نرخ سوددرسررسیدهای سه‌ساله

کدخبر: 423870
اقتصادنیوز: امروز 13 تیرماه 1400 باوجود صعودی بودن معاملات اوراق بدهی دولت ، بازار این اوراق کساد بود.

به گزارش اقتصادنیوز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 20 درصد افزایش به 155 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 33 نماد اخزا و 5 نماد اراد انجام شد. 

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده نسبت به روز معاملاتی گذشته در جهت‌های مختلفی تغییر داشتند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با یک دهم درصد کاهش به 21.64 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال بدون تغییر به 21.78 درصد رسید. اما نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با 6 دهم درصد کاهش 21.82 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با یک دهم درصد افزایش به 21.89 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی و نقدی بدون شیب و  وتا حدودی مماس با محور 22 بود. به این ترتیب نرخ سود آتی در سررسید 400 روز 21.7 و در سررسیدهای بالاتر تقریبا حدود 22 درصد بود.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

 

N3

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما