کدخبر: ۳۶۲۳۴۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دلار و سکه سیگنال افزایشی یا کاهشی خاصی نشان ندادند

تنها بازار مثبت روز شنبه

اقتصادنیوز: در اولین روز هفته، معامله گران سکه و دلار در فاصله بین سطح حمایتی و مقاومتی، خرید و فروش های توام با احتیاط را انجام دادند؛ در واقع، هیچ گروهی در روز بیست و نه شهریورماه حاضر به ریسک خاصی نشد تا قیمت دلار و سکه نسبت به روز پنجشنبه نوسان زیادی را تجربه نکند.

به گزارش اقتصادنیوز دلار حوالی ساعت 5 بعدازظهر در محدوده 26 هزار و 700 تومان معامله شد که 200 تومان کمتر از روز پنج شنبه بود. سکه هم روی عدد 12 مییلون و 865 هزار تومان ایستاد که افزایش 10 هزار تومانی نسبت به روز پنج شنبه را نشان می داد.

این نوسانات بسیار محدودتر از چیزی بود که معامله گران برای روز اول هفته انتظار داشتند؛ افزایشی ها در انتظار آن بودند که با نزدیک شدن چکانده شدن احتمالی مکانیسم ماشه توسط آمریکا، رفتارهای هیجانی خریداران در بازار افزایش یابد و کاهشی ها تصور می کردند، رشد قیمت پیشخور شده است و در هفته جاری، وقت فروش دلارهای پایین خرید رسیده است. با این حال، انتظار هیچ کدوم از گروه ها در روز شنبه محقق نشد. به نظر می رسد، معامله گران در انتظار سیگنال های قوی تری هستند که موقعیت آتی خود را تعیین کنند و پیش از آن، ترجیح می دهند در نزدیکی سطوح حمایتی و مقاومتی خرید و فروش های خود را انجام دهند.

رفتار رفت و برگشتی در تمام بازارها

تمام بازارها در روز شنبه دو نیمه متفاوت داشتند؛ در ابتدای روز اوضاع بیشتر به کام فروشندگان بود که با استفاده از اخبار سیاسی سعی می کردند، سایر معامله گران را تشویق کنند که در موقعیت فروش ارز قرار بگیرند. دلار که در ابتدای روز 22 هزار و 700 تومان قیمت خورده بود تا نقطه 22 هزار و 490 تومان هم پایین رفت و پس از آن، افزایش فعالیت خریداران مانع از افت بیشتر آن و بازگشت به مسیر افزایشی شد.

به گفته فعالان، در ابتدای روز معامله گران بر روی اخبار سیاسی چون عدم همراهی اروپا با بازگشت تحریم ها توسط آمریکا تاکید می کردند و عده ای نیز این خبر را منشتر می کردند که اساسا کسی در نظام بین الملل حتی تمایل ندارد که پیشنهاد آمریکا را به رای بگذارد. با این حال، در اواخر روز این تحلیل در بازار برجسته تر می شد که ترامپ و آمریکا به تنهایی و با یک فرمان اجرایی قصد دارند، سایر کشورها را وادار به پیروی ازخواست آمریکا کنند.با برجسته شدن این خبر، کمی میزان خریدها زیاد شد ولی به اندازه ای نبود که بتوان از آن، سیگنال تغییر رفتار میان مدت را برداشت کرد.

همین خبرهای متناقض باعث شد که سکه هم روز را کاهشی شروع کند، ولی در اواخر روز با کمک خریداران حتی به بالای سطح 12 میلیون و 850 هزار تومان بازگردد

روز نزولی تمام بازارها جز سکه تمام

در روز رفت و برگشتی بازارها، سکه امامی تنها دارایی بود که بازدهی مثبت را به میزان محدود یک دهم درصد به ثبت رساند. دلار امروز حدود 7 دهم درصد از ارزش خود را از دست داد و طلای 18 عیار با 8 دهم درصد افت در قعر جدول بازدهی قرار گرفت. شاخص  کل بورس هم پس از افزایش های هفته گذشته به کاهش 3 دهم درصدی اکتفا کرد.

این مطلب برایم مفید است
49 نفر این پست را پسندیده اند