کدخبر: ۳۶۴۳۸۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

در هفته هجدهم حراج اوراق بدهی چه گذشت

افزایش نرخ سود در بازار+جدول

اقتصادنیوز:در هفته هجدهم اوراق دهی در بازار اولیه نرخ سود بازهم افزایش پیدا کرد.

به گزارش اقتصادنیوزبانک مرکزی اطلاعات هفته هجدهم حراج اوراق بدهی روز 8 مهر را منتشر کرد.  طبق این آمار نرخ سود موثر با کمتر از 0.5 واحد درصد افزایش به 20.7 درصد رسید. در همین خصوص هفته جاری با 37 میلیارد تومان کاهش نسبت به مرحله قبل رکورد کمترین حجم حراج را از هفته قبل گرفته و  از آن خود کرد.

دربازار ثانویه اوراق نیز نرخ بازدهی اوراق دولتی که در فرابورس معامله می‌شود، روز افزایشی را پشت سر گذاشت.

در همین زمینه 

منحنی بازدهی در هشت مهر منتشر شد+ نمودار

بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد تامین اوراق بدهی دولتی از طریق بانک ها و بازار سرمایه در هفته هجدهم (که به بازار اولیه اوراق دولتی معروف است) جمعا 670 میلیارد تومان اوراق دولتی خریداری شد . در این میان 380 میلیارد تومان به بازار بین بانکی و 290 میلیارد تومان آن به بازار سرمایه تعلق دارد.

با آنکه سهم بانکها در تهیه اوراق تا هفته قبل به طور مدام کاهش می‌یافت اما در هفته جاری در همان سهم قبلی ثابت ماند. به این ترتیب بازار پول از 13 خرداد تا کنون با 43 هزار میلیارد تومان خرید اوراق 60 درصد از کل اوراق خریداری شده از دولت را تامین کرده است.

بقیه سهام خریداری شده اوراق بدهی دولتی در هجده هفته گذشته بر روی شانه های بورس بوده است. در این رابطه بازارسرمایه با 28 هزار و 200 میلیارد تومان مشارکت در اوراق بدهی 40 درصد از حجم معاملات در این بازار را بر عهده داشته است.

نکته قابل توجه در خصوص هفته هجدهم از فروش اوراق دولتی آن است که مجموع اوراق خریداری شده در بازار پول و سرمایه به کمترین حد خود در تمام مراحل رسید. پیش از این هفته گذشته با 707 میلیارد تومان این رکورد را در اختیار داشت اما در هفته جاری با 37 میلیارد تومان کاهش نسبت به مرحله قبل به رقم 670 میلیارد تومان تنزل پیدا کرد.

اوراق دولتی هجدهم

این مطلب برایم مفید است
20 نفر این پست را پسندیده اند