تغییر معادلات بازارها در ایران با پیروزی جو بایدن؟

کدخبر: 367111
اقتصادنیوز : حالا که شانس پیروزی جو بایدن بر دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا افزایش یافته، چگونگی تأثیرگذاری تشکیل یک دولت دموکرات بر اقتصاد ایران، ذهن بسیاری از فعالان بازارهای سرمایه و نیز مردم عادی را به خود مشغول کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز؛ بر اساس نظرسنجی‌ای که اخیراً توسط مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران -ایسپا) انجام شده است ۵۵ درصد از شهروندان ایرانی مطلع از انتخابات آمریکا، معتقدند این انتخابات تاثیری زیاد و خیلی زیاد  بر کشور ما خواهد داشت. براین اساس بیش از نیمی از پاسخگویان مطلع معتقد به تاثیرگذاری نتیجه انتخابات امریکا بر وضعیت کشورند.

همچنین از نظر ۴۶.۱ درصد پاسخگویان مطلع انتخاب هر کدام از کاندیدا‌ها تأثیری در وضع ایران نخواهد داشت؛ ۳۶.۷ درصد آنها، اما انتخاب بایدن را برای ایران بهتر دانسته‌اند و ۸.۶ درصد معتقد بوده‌اند انتخاب ترامپ نتایج بهتری برای ایران خواهد داشت؛ بنابراین اختلاف معناداری بین آرای افرادی که معتقد به تفاوت بایدن و ترامپ برای ایران هستند دیده می‌شود.

بررسی دیدگاه‌های کارشناسان و فعالان اقتصادی نیز در این خصوص موید نتایج نظرسنجی ایسپاست چرا که بسیاری از فعالان بازار معتقدند پیروزی بایدن قطعا موجب کاهش فشار‌ها بر اقتصاد ایران خواهد شد.

به باور این گروه از فعالان، انتخاب بایدن در کوتاه مدت به مانند روز‌های پس از پذیرش قطعنامه ۵٩٨ در سال ١٣۶٧، موجب کاهش شدید و سریع نرخ ارز خواهد شد و پیش بینی می‌شود نرخ دلار در حدود ١٠ تا ١٢ هزار تومان برای هر دلار کاهش یابد.

آنها سیاست اعلام شده توسط بایدن در خصوص ورود مجدد آمریکا به برجام را مهمترین تغییر سیاست آمریکا در قبال ایران می‌دانند و معتقدند با بازگشت آمریکا به برجام شاهد آزادسازی سریع منابع ارزی کشور و افزایش عرضه ارز جهت تامین نیاز‌های ضروری کشور خواهیم بود.


>>>>مطلب مرتبط؛

بایدن برای اقتصاد بهتر است یا ترامپ؟
نرخ ارز با پیروزی بایدن نزولی خواهدشد؟

رای سکه، دلار و بورس بایدن است یا ترامپ؟​


همچنین تسهیل نقل و انتقالات ارزی و نیز افزایش فروش نفت به کشور‌ها و طرف‌های تجاری مردد در تحریم که منابع ارزی در دسترس را افزایش می‌دهد از آثار پیرزوی بایدن بر اقتصاد ایران خواهد بود.

به باور بخشی دیگر از کارشناسان پیروزی ترامپ نیز شرایط را برای ایران بدتر نخواهد کرد چرا که وی تمام ابزار‌های خود برای افزایش فشار تحریم‌ها را به کار گرفته و اقدام شدیدتری از سوی او متصور نیست و البته او بار‌ها به صورت تلویحی از تمایل خود به مذاکره و توافق با ایران سخن گفته است.

نرخ ارز با پیروزی بایدن نزولی خواهدشد؟

منبع: تابناک

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما