کدخبر: ۳۶۷۱۱۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

منحنی بازدهی اوراق دولتی ۲۲ مهر منتشر شد + نمودار

نرخ سود انتظاری در مرز ۳۰ درصد

اقتصادنیوز: نرخ بازده انتظاری اوراق بدهی دولتی با سررسید سه سال به مرز ۳۰ درصد رسید.

به گزارش اقتصادنیوز امروز 22 مهرماه 1399حجم معاملات اوراق بدهی دولت در بازار ثانویه، نسبت به روز گذشته 38 میلیارد تومان (15 درصد) کاهش داشت و به 215 میلیارد تومان رسید. 

در همین حال نرخ‌های بازده اوراق دولتی نسبت به روز گذشته افزایش داشته‌است. نرخ بازده اوراق با سررسید یک سال با یک دهم درصد افزایش به 18 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال هم به 4 دهم درصد افزایش به 20.6 درصد رسید.

در همین زمینه

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

قله جدید نرخ سود انتظاری 

در بازار اوراق دولتی علاوه بر منحنی نقدی که استخراج شده از جریان داد و ستد بازار است منحنی دیگر نیز کشف می شود که نرخ بازده مورد انتظار سرمایه گذاران در فواصل سررسیدهای مختلف را نشان می دهد. اتفاق خاص امروز بازار اوراق دولتی افزایش قله نرخ سود مورد انتظار در بازه زمانی سه سال به بالا است. منحنی بازده آتی در روز جاری نشان می دهد که فعالان اقتصادی انتظار افزایش شدید نرخ‌های بازده را در افق زمانی یک تا دوسال دارند. بررسی  منحنی گویای آن است نرخ بازده انتظاری اوراق بدهی دولتی برای سه سال آینده به مرز 30 درصد رسیده است. مقایسه این منحنی با روند دو روز پیش حاکی از افزایش 4 واحدی درصدی بازده مورد انتظار در بازار اوراق دارد.

تحلیل‌گران بر این باورند که این رشد سریع نرخ بازده آتی، می‌تواند نشانگر افزایش انتظارات تورمی در بازار باشد.

منحنی اوراق دولتی 22 مهر

 
این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند