کدخبر: ۳۶۸۴۰۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مشاور عالی اتاق بازرگانی:

مشکل نقدینگی با تسهیلات ارزان قیمت حل نمی شود

اقتصادنیوز : ​گردش نقدینگی در واحدهای تولیدی کماکان به عنوان معضل وجود دارد اما در این میان باید به بهروری نیز توجه کرد و بنگاه های تولیدی و اقتصادی با توجه به شرایط بازار اقدام به تولید با کیفیت کنند چرا که صرفاً مشکل تولید را با تسهیلات ارزان قیمت نمی توان حل کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز؛ احمد پور فلاح با بیان اینکه تزریق نقدینگی به واحدهای تولیدی باید بر اساس تحلیل و آنالیز عملکرد آنها و نه بر مبنا روابط خاص باشد افزود: متاسفانه امروز واحدهای تولیدی که فعال بودند و تولید آنها در بازار داخلی و خارجی تقاضا داشته است غیر از نقدینگی برای امور جاری خود، با مشکل تامین مواد اولیه  روبرو هستند، خیلی از واحدهای تولیدی نقدینگی لازم هم را دارا هستند لیکن دسترسی به مواد اولیه ندارند.

وی افزود: مشکل بعدی نوسانان در قیمت مواد اولیه است چرا که در حال حاضر بدلیل عدم ثبات هیچ شرکت و واحد تولیدی نمی تواند در زمان مقرر با همان قیمت تمام شده تولید خود را عرضه کند.

این فعال اقتصادی به موضوع بیماری کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد و بخش تولید نیز گفت: علاوه بر موضوع تحریم ها که واقعا مانعی جدی بر سر راه تولید است شیوع بیماری کرونا هم کاملا  بر حوزه صنعت و واحدهای تولیدی سایه افکنده است و چالش های جدی را ایجاد کرده است.

این عضو اتاق بازرگانی با انتقاد از نحوه ناعادلانه و غیرصحیح توزیع نقدینگی در واحدهای تولیدی گفت: متاسفانه به واحدهای تولیدی فعال و مستحق، نقدینگی لازم اختصاص نیافته است و اخذ مدارک و وثایق سنگین یکی از موانع دریافت تسهیلات برای واحدهای تولیدی است.

مشاور عالی اتاق بازرگانی با تاکید بر ثبات اقتصادی گفت: بارها به سیستم بانکی اعلام کرده ایم که نرخ ارز را به هر قیمتی به تولید کننده عرضه می کنید مشکلی وجود ندارد لیکن بحث مهم وجود ثبات در نرخ ارز است که فعال اقتصادی بتواند بر اساس این ثبات چشم اندازی برای واحد تولیدی خود در نظر بگیرد.

وی در بحث وجود رانت در اخذ تسهیلات ارزان قیمت نیز گفت: این موضوع متاسفانه در برخی واحدهای تولیدی وجود دارد و نمی توان منکر آن شد اما نکته مهم این است که همه واحدهای تولیدی در این دایره قرار نمی گیرند و مشکلاتی همچون عدم ثبات اقتصادی، توزیع نابرابر تسهیلات و اخیرا بحث شیوع بیماری کرونا نیز بر مشکلات تولید اضافه شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند