ورود موج افزایش قیمت ها به بازار خودرو

کدخبر: 379045
اقتصادنیوز : بازار خودرو طی هفته های گذشته به دلیل انتظار کاهش قیمت بدون خریدار مانده و به اصطلاح به خواب خرگوشی فرورفته است اما یکی از عوامل مهم در مقاومت قیمتی خودرو برای کاهش قیمت‌ها مجوز افزایش قیمت فصلی خودروسازان است در عمل ترمز کاهش قیمت را می‌کشند. زمانی که خودروسازان قیمت کارخانه‌ای جدید فصل زمستان را تعیین می‌کند، بازار به این تغییر قیمت واکنش نشان می‌دهد و به دنبال آن فروشندگان قیمت‌های خود را بالا می‌برند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از برنا، در هفته های گذشته بر خلاف ماه های قبل قیمت خودرو در بازار آزاد روند کاهش به خود گرفت و تعطیلی دو هفته‌ای نمایشگاه های خودرو نیز شتاب کاهش قیمت‌ها را سرعت بخشید البته دلالان بازار طی این مدت سعی در تغییر روند نزولی بازار را داشتند و با اعلام قیمت های مختلف در فضای مجازی باعث ایجاد نوسان شدید و عدم ثبات در بازار شدند و به همین دلیل پس از آغاز فعالیت بازار قیمت مشخص و نهایی از سوی نمایشگاه داران برای خودرو اعلام نمی شد.

 

اما به دلیل انتظار کاهش قیمت از سوی خریداران و تحویل به زود هنگام خودروهای طرح فروش فوق العاده خودروسازان تلاش دلالان برای افزایشی شدن قیمت ها بی نتیجه ماند و در حال حاضر بازار خودرو بدون خریدار مانده است و انتظار می رود این روند تا پایان آذر‌ماه ادامه داشته باشد.​

بازار خودرو

همچنین بررسی قیمت‌ها در بازار خودرو نشان می‌دهد که بطور متوسط خودرو های داخلی و وارداتی حدود ۱۰ درصد کاهش قیمت داشته‌اند به صورتی که نسبت به هفته گذشته قیمت خودرو پراید و پژو ۴۰۵ به تزتیب با ۵ و ۱۰ میلیون افت کرده است.

به گفته فعالان بازار خودرو افزایش نرخ ارز تا حدود ۳۰ هزار تومان باعث افزایش قیمت در بازار شد و حال که قیمت دلار در بازه بین ۲۶ تا ۲۵ تومانی در نوسان است بازار به این نرخ واکنش نشان داده و مقداری از این حباب قیمتی تخلیه شده است.

یکی از عوامل مهم در مقاومت قیمتی خودرو برای کاهش قیمت‌ها مجوز افزایش قیمت فصلی خودروسازان است در عمل ترمز کاهش قیمت را می‌کشند. زمانی که خودروسازان قیمت کارخانه‌ای جدید فصل زمستان را تعیین می‌کند، بازار به این تغییر قیمت واکنش نشان می‌دهد و به دنبال آن فروشندگان قیمت‌های خود را بالا می‌برند.

دلال‌ها مطمئن هستند که هر سه ماه قرار است قیمت ها افزایش پیدا کند. حال که در دی ماه دور چهارم این افزایش قیمت فرا می‌ر‌سد دلال‌ها موج افزایش قیمت را به بازار وارد می کنند که در آیند خودرو‌های خود را با قیمت بالاتری به فروش برسانند. همچنین افزایش تقاضا خودرو در ماه اسفند نیز می تواند محرک موج جدید افزایش قیمت خودرو در بازار باشد که مدیرت عرضه صحیح خودرو از طریق خودروسازارن می تواند تا مقدار زیادی از التهاب بازار در این ماه بکاهد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما