بخش‌های ارزان در تورم ماهانه استانی

ارزانی در ایران با کمک دلار و کرونا+ اینفوگرافیک

کدخبر: 382432
گزارش های رسمی می گوید: نرخ تورم در برخی استان ها به جای افزایش کاهش داشته است. چرا؟ به دلیل گران نشدن دلار و شیوع کرونا!

به گزارش اقتصادنیوز،مرکز آمار در گزارشی وضعیت تورم در استان ها را به روز کرد، گزارش این مرکز نشان می دهد در برخی استان ها قیمت برخی کالاها و خدمات نه تنها افزایش نیافته بلکه ارزانتر هم شده است! چرا؟ مرکز آمار در گزارش خود به دلیل کاهش این قیمت اشاره نکرده است اما اطلاعات دریافتی به اقتصاد نیوز حکایت از آن دارد که این مرکز معتقد است: تعدیل نوسان در بازار دلار و تغییر ارائه نحوه برخی خدمات مانند آموزش دلیل ارزانی در برخی استان ها بوده است. 

توزیع میانگین نرخ تورم در استان ها نشانه علامت مناسبی برای خانوار ها نبود اما در میان این آمار منفی روند افزایش قیمت برخی بخش ها حکایت از آن دارد که از بار تورم کاسته شده است. کاهش بار تورمی که به نظر می رسد به لطف کاهش نوسان نرخ دلار بوده است.در آذر 99 دمای تورم ماهانه بخش غیر خوراکی در 5 استان کشور به زیر صفر رسیده است." این استانها عبارتند از بوشهر، گیلان، تهران، کردستان،خوزستان.


درباره تورم استان ها بیشتر بخوانید:

رکورد تورم 50 درصدی


در گزارش مرکز آمار علاوه بر انعکاس تورم کل، روند این متغیر به صورت استانی نیز منعکس می شود در کنار این تورم در دو بخش کالاهای خوراکی و کالاهای غیرخوراکی رصد می شود. علاوه بر این که دمای تورم ماهانه در  استان منفی بوده است این رصد نشان می دهد  استان های بیشتری در پایان پاییز شاهد تورم منفی در بخش حمل و نقل، ارتباطات و مسکن بوده اند. یعنی قیمت ها به جا این که افزایش یابد  کاهش نیز یافته است. چنین چیزی ممکن است؟ مرکز آمار می گوید: بله"

 

ارزانی در 26 استان

یکی از بخش هایی که در بعد ماهانه شاهد ارزانی بوده است بخش حمل و نقل است. مقایسه آمار، مرکز آمار در آذر و آبان نشان می دهد نرخ تورم ماهانه حمل و نقل به غیر از 5 استان در مابقی مناطق منفی بوده است. به عبارت دیگر بیشترین ارزانی در کشور به این بخش تعلق دارد. بر این اساس استان‌های با تورم مثبت حمل ونقل عبارتند از: خراسان جنوبی، زنجان، خراسان شمالی، مازندران و کردستان. یعنی اگر این 5 استان فاکتور گرفته شود هزینه حمل و نقل در سایر استان ها کم شده است. چطور ممکن است؟ مرکز آمار می گوید در ارزیابی تورم بخش حمل و نقل یکی از اقلامی که وزن مهمی در اندازه گیری تورم دارد خودرو است. قیمت خودرو در آذر بر اساس مظنه گیری این مرکز در مقایسه با آبان کاهش یافته است. همین کاهش قیمت موجب شده هزینه حمل و نقل به جزء 5 استان در سایر استان های دیگر کم شود. نکته مهم این است که دو استان محروم کشور یعنی کردستان و خراسان جنوبی از این ارزانی بهره مند نشده اند ارزانی که عامل آن بهبود انتظارات و کاهش نوسان قیمت دلار در بازار بوده است..

ارزانی ارتباطات در 12 استان

بعد از حمل و نقل بخش ارتباطات ارزانی بیشتری را در کشور به ثبت رسانده است. در این بخش تورم 12 استان کشور در این بخش منفی بوده است. تغییرات قیمت ابزارهای ارتباطی از قبیل گوشی های موبایل و .. سهم به سزایی را در بالاو پایین شدن شاخص قیمت در این بخش دارد. از آنجا که قیمت این لوازم ارتباطی متاثر از قیمت دلار است کاهش نرخ دلار می تواند دلیلی بر ارزانی این بخش نسبت به ماه قبل باشد. استان خراسان جنوبی گرچه از کاهش قیمت خودرو طرفه ای نبرد اما در بخش ارتباطات بیشترین نفع را برده است نرخ تورم ارتباطات در بازه ماهانه در این استان منفی 1.51 درصد بوده یعنی ارزان ترین استان در این بخش. در مقابل  چهارمحال و بختیاری با مثبت 2.07 درصد گران ترین استان دراین بخش بوده است.

بیشترین گرانی ماهانه مسکن در آذربایجان غربی

چندی پیش بانک مرکز گزارش داد نرخ تورم ماهانه مسکن در تهران منفی بوده است مرکز آمار می گوید این اتفاق در 5 استان کشور رخ داده است و در این استان ها تورم بخش مسکن منفی به ثبت رسیده است. گزارش این مرکز نشان می دهد علاوه بر تهران 4 استان دیگر نیز از این اتفاق مثبت بهره مند شده اند. در این میان استان کردستان یکی از استان هایی است که شاهد نرخ تورم منفی در حوزه مسکن بوده است. کردها ایرانی گرچه از مزیت کاهش قیمت خودرو بهره مند نشده اند اما مرکز آمار می گوید قیمت خانه و اجاره آن برایشان ارزانتر شده است. بعد از کردستان، استان بهره مند دیگر چهارمحال و بختیاری بوده استانی که در آن قیمت گوشی موبایل در مقایسه با سایر استان به شدت بالا رفته بود از نرخ تورم منفی در بخش مسکن برخودار شد. علاوه بر این استان گیلان و زنجاناستانهایی بودند که در آنها قیمت مسکن نسبت به ماه قبل ارزانتر شده است. در مقابل بیشترین گرانی در این بخش به استان آذربایجان غربی تعلق داشته که 19 برابر متوسط کشوری است. تورم ماهانه مسکن در این استان 8.3 درصد ثبت شده که به دلیل ضریب اهمیت بالای این بخش در محاسبه تورم، این استان را گرانترین استان کشور از منظر ماهانه کرده است.

 در ارزانی بخشمسکن  نیز گفته می شود به نوعی ثبات بازارها موثر بوده این ثبات نیز مرهون تعدیل نوسان در بازار ارز است از این رو ردپای دلار در ارزانی این بخش را نیز می توان مشاهده کرد.

ثبات قیمت ماهانه آموزش در نیمی از کشور

در 16 استان کشور نیز قیمت ماهانه در بخش آموزش هیچ تغییری نداشته و رشد ماهانه این متغیر در آذر تقریبا صفر به دست می آید. در این خصوص آمار هانشان میدهند که استان خراسان جنوبی گرانی بیشتری را در بخش آموزش نسبت به ماه قبل در مقایسه با دیگر استانهای کشور تجربه کرده است.

گفته می شود ثبات قیمتی در بخش آموزش بیشتر از همه متاثر از مقاطع بزرگسالان است. با توجه به رشد آموزشهای مجازی در این مقاطع هزینه آن نیز به تناسب این افزایش ثباتی نسبی را رقم زده است. در واقع با شیوع کرونا و غیر حضوری شدن آموزش ها این بخش نیز شاهد افزایش هزینه برای خانوارها در پایان پاییز نبوده است.استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و کردستان نیز در بخش خدمات در ماه جاری تورمی منفی را به ثبت رساندند. 

نفع استان ها از دلار و کرونا

در مجموع شواهد نشان می دهد ترمز قیمت دلار در بازار و توقف رکورد شکنی این ارز در کنار آموزش های غیر حضوری به دلیل شیوع کرونا دلیلی بر این بوده که رشد قیمت ها در برخی استان ها تعدیل شود. این تعدیل قیمت اگر ادامه یابد می تواند این امید را ایجاد کند که از بار هزینه ای خانوارها به دلیل نوسان بازارها کم کند.

  • تورم استانها
  • تورم استانها
  • تورم استانها
  • تورم استانها
  • تورم استانها
تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی