بررسی آمار هفته سی‌ویکم حراج اوراق بدهی

توقف رکورد زنی‌های نرخ سود اوراق بدهی دولت + جدول

کدخبر: 382487
در هفته سی و یکم حراج اوراق بدهی دولتی حجم کل فروش اوراق از مرز 90 هزار میلیارد تومان گذر کرد، با این حال روند رکورد زنی‌های نرخ سود این بازار متوقف شد.

به گزارش اقتصادنیوز، در سی و یکمین هفته برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی مجموع اوراق خریداری شده از دولت از مرز 90 هزار میلیارد تومان گذشت. با این حال روند افزایشی نرخ سود اوراق بدهی متوقف شده و به 21.08 درصد رسیده و این عمل سبب شد تا حجم فروش اوراق در هفته جاری به 33 درصد هفته گذشته برسد.

حجم اوراق بدهی در هفته سی و یکم

 دولت برای تامین بخشی از کسری بودجه خود مجبور به فروش اوراق بدهی دولتی در بازار بانکی و بورس است. در هفته سی و یکم از این بازار حجم اوراق فرخته شده دولت هزار و 640 میلیارد تومان بوده که کمتر از نصف ارزش معاملات در هفته گذشته این بازار بوده است. 


تازه‌ترین خبرها و تحلیل‌های اقتصادی را در اینستاگرام اقتصادنیوز مشاهده کنید


از آنجا که در هفته سی ام اوراق بدهی 4 هزار و 890 میلیارد تومان از اوراق بدهی دولت در این بازار به فروش رسیده بود مبلغ کنونی 33.53 درصد هفته قبل به حساب می آید.

نرخ سود وام مسکن

نکته مهم دیگر در این هفته آن بود که نرخ سود اوراق بدهی دولتی اکنون به 21.08 درصد رسیده که کمترین رقم  در 6 هفته قبلی به حساب می آید.

کاهش نرخ سود در بازار اولیه اوراق بدهی می تواند دلیلی بر این کاهش فروش در هفته جاری نسبت به هفته قبل باشد.

باقیمانده کسری دولت تا پایان سال

تا کنون کل دریافتی دولت در مجموع سی و یک هفته در این بازار 90 هزار و 951 میلیارد تومان بوده است.

از آنجا که دولت قرار است 125 هزار میلیارد تومان از کسری خود تا پایان سال را از این طریق تامین کند،باید هنوز 34 هزار و 50 میلیارد تومان دیگر اوراق را در این بازار به فروش برساند. با توجه به آنکه تنها 11 هفته دیگر تا پایان سال 99 باقی است، به طور متوسط دولت باید هر هفته 3 هزار و 95 میلیارد تومان اوراق دیگر در این بازار به فروش برساند، تا بتواند به هدف خود در این بازار دست پیدا کند.

J11

source: اقتصادنیوز
تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید