درخواست احیای بودجه طب سنتی در لایحه بودجه 1400

کدخبر: 387706
اقتصادنیوز :‌ مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی اعلام کرد که طی سال های اخیر ردیف اعتباری طب سنتی ایرانی حذف شده که می بایست ردیف بودجه مربوط مجدداً احیا شود .

به گزارش اقتصادنیوز ، براساس بررسی های مرکز پژوهش های مجلس از اعتبارات بخش سلامت در لایحه بودجه 1400 ،  از مجموع 21 تبصره ارائه شده در لایحه بودجه سال 1400، ذیل 10 تبصره به طور مستقیم به حوزه بهداشت و درمان پرداخته شده است.

 در لایحه بودجه سال 1400 برای امور سلامت 111،155 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است که مشتمل بر اعتبارات فصول بهداشت، درمان و تحقیق و توسعه است و درمجموع در مقایسه با قانون بودجه سال 1399، 62 درصد رشد نشان می دهد.

 اعتبارات بخش بهداشت، فصل درمان و فصل تحقیق و توسعه، هرکدام به نسبت اعتبارات مصوب سال 1399به ترتیب 91، 54 و 30 درصد رشد داشته اند.

در لایحه بودجه سال 1400 کل کشور در مجموع 106،791 میلیارد تومان اعتبار برای دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی لحاظ شده که در مقایسه با سال 1399، حدود 73 درصد رشد یافته است. سهم اعتبارات عمومی در بودجه دانشگاه های علوم پزشکی افزایش یافته و سهم آنها از 43 درصد در قانون بودجه 1399 به 63 درصد در لایحه پیشنهادی سال 1400 رسیده است.

 اعتبارات ستاد وزارت بهداشت نسبت به قانون سال گذشته رشد 16 درصدی را نشان می دهد. در بین ردیف ها، بیشترین رشد مربوط به یارانه دارو و شیرخشک با 209 و کمترین رشد نیز به ردیف ستاد وزارت بهداشت با 3 درصد رشد مربوط می شود.

با توجه به افزایش جزئی اعتبارات در نظر گرفته شده برای اجرای تکالیف مهمی نظیر پزشکی خانواده و از طرفی کاهش اعتبارات سامانه های الکترونیک سلامت، به نظر می رسد دولت برنامه جدی برای اجرای تکالیف مذکور در کشور ندارد.

لازم است اعتبارات کافی برای اجرای کامل برنامه پزشکی خانواده و همچنین استقرار پرونده الکترونیک سلامت، پیش بینی و نشاندار شود و وزارت بهداشت نیز مکلف شود گزارش عملکرد خود را هر سه ماه یکبار از نحوه هزینه اعتبارات مذکور و میزان پیشبرد برنامه های مرتبط، به سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی ارائه دهد.

 طی سال های اخیر ردیف اعتباری طب سنتی ایرانی حذف شده است. با توجه به اینکه اجرای برنامه های تدوین شده برای اجرای تکالیف قانونی در این حوزه توسط وزارت مذبور در سال جاری وارد فاز عملیاتی خود شده است و از این رو اطمینان از تخصیص اعتبار کافی اهمیت مضاعف دارد، لذا می بایست ردیف بودجه مربوط مجدداً احیا شود و اعتبارات کافی و متناسب با اقدام ها و برنامه های اجرایی تهیه شده، ذیل آن در نظر گرفته شود.

 رشد اعتبارات سازمان اورژانس و انستیتو پاستور می تواند افزایش حقوق پرسنلی را جبران کند؛ سازمان اورژانس به منظور نوسازی ناوگان امدادرسانی و بهبود شاخص های ارائه خدمت و انستیتو پاستور نیز جهت گسترش امکانات ایمنی سطح سوم و همچنین تقویت زیرساخت های تولید واکسن نیاز به اعتبارات ویژه دارند.

 در صورت آزادسازی نرخ ارز، اعتبارات آن دسته از برنامه های وزارت بهداشت که به طور مستقیم از نرخ ارز تأثیر می پذیرند (مثل ردیف های دارو)، باید متناسب با تغییر نرخ ارز تعدیل شوند.

 به منظور همگرایی برنامه ها و اقدام ها، پیشنهاد می شود ردیف های اعتباری پراکنده برخی برنامه ها مثل اعتبارات درمان ناباروری و یا بیماران تجمیع شوند و همچنین ذیل بیمه سلامت قرار گیرند تا از طریق نظام بیمه ای (مطابق تأکید سیاست های کلی سلامت) حمایت های لازم از طریق آنها از جمعیت هدف صورت گیرد.

حدود 5800 میلیارد تومان اعتبار ذیل ردیف درآمدی اعتبارات موضوع ماده (37) قانون الحاق (2) ابلاغ نشده است. ضمناً با توجه به ماهیت هزینه ای مصارف موضوع این حکم، قرار دادن بخشی از این اعتبارات ذیل عنوان تملک دارایی مغایر قانون است.

 در این پژوهش پیشنهاد شده است  در راستای سیاست های کلی سلامت مبنی بر مدیریت منابع سلامت از طریق نظام بیمه ای، این منابع نیز در اختیار بیمه سلامت قرار گیرد تا از آن طریق هزینه شود.

تیتر یک
  • آخرین وضعیت متغیرهای تورم ساز

    اقتصاد نیوز:در فاصله نیمه پاییز تا ابتدای نیمه زمستان کفه ی ترازو ی ارکان تشکیل دهنده ی نقدینگی به سمت شبه پول سنگین…

از دست ندهید
بلیط هواپیما