عضوخبرگان: بلندمرتبه سازی با فقه اسلامی سازگار نیست

کدخبر: 392058
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: بلندمرتبه‌سازی با هویت شهر اسلامی سازگار نیست زیرا شهر اسلامی، شهر ذکر و یاد و خشوع است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از پایگاه خبری آستان قدس رضوی، محسن اراکی در همایش "نگاهی نو به چالش‌ها و راهبردهای فقهی، حقوقی، معماری و شهرسازی اسلامی" در مشهد افزود: الگوی فقهی طرح شهر اسلامی عرضه شده است و این طرح باید پیاده‌سازی شود. شهر اسلامی حد و حدود دارد و وقتی این حد به پایان برسد باید شهر دیگری ساخت زیرا طبق فقه اسلامی شهر اسلامی دارای حجم مشخصی است و بسیاری از شهرهای امروزی با این معیار سازگار نیست.

وی ادامه داد: فرهنگ واحد است که شهر را امنیت می‌بخشد و مردم شهر را تربیت می‌کند، شهری باید بسازیم که فرزندی که در آن تربیت می‌شود خود به خود باتقوا و عادل بار بیاید. شهرهای اروپایی مبتنی بر حاکمیت سرمایه است و با معیارهای شهر اسلامی متفاوت است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه بحث «شهر اسلامی» بحثی دامنه‌دار و گسترده‌ است که نیازمند یک تخصص فقهی گسترده است افزود: تمام مسائل فقهی ما ریشه در فلسفه اسلامی دارد اما بحث شهر یک بحث تمام فقهی است و به دنبال این است که رفتار انسان‌ها در زمینه ساختن یک شهر چگونه باید صورت گیرد.
اراکی افزود: هرچه مربوط به رفتار اختیاری انسان‌ها باشد مربوط به فقه است و از این زاویه، بحث شهر جزء مباحث فقهی قرار می‌گیرد. فقه اسلامی در حوزه شهر به دنبال تامین زیستگاه بهتری برای انسان‌ها و شهروندان است.
وی با اشاره به اینکه شهر در نگاه فقهی ما سه عنصر به نام‌های «مردم، قانون و حاکم» دارد ادامه داد: هرجا این سه عنصر به یکدیگر پیوند خوردند، شهر تشکیل شده است. ما شهر را یک موجود زنده می‌دانیم که دارای حیات و رشد است و "امنیت شهری" یکی از مهمترین مولفه‌های شهر اسلامی مطابق با فقه است.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: در تعابیر ما «جنگ علیه طبیعت» و «خشم طبیعت» وجود ندارد اما اروپایی‌ها انسان‌ها را مبتنی بر سبک زندگی غافلانه تربیت می‌کنند اما فقه اسلامی در شهر اسلامی بر انسان یادمند تاکید دارد و خشوع در برابر خدا جزء زندگی انسان و مولفه شهر اسلامی است.
اراکی افزود: رفتار بشر، نظام حاکم بر جهان را مختل کرده و توازن را در قالب تکوین به هم می‌ریزد و این مساله را در شهر نیز شاهد هستیم. شهرمان را اگر طوری بسازیم که با نظم کلان سازگار باشد، شهر ما شهر سعادتمند خواهد بود.
وی ادامه داد: اگر در نظام اقتصادی خودمان فقه اقتصادی اسلام را پیاده کنیم و نظام مدیریت اقتصادی ما، اسلامی باشد، به طور قطع بسیاری از مسائل و معضلات برطرف می‌شود و تبدیل به نخستین اقتصاد جهان می‌شویم.

همایش یک روزه نگاهی نو به چالش ها و راهبردهای فقهی- حقوقی معماری و شهرسازی اسلامی با مشارکت گروه عمران و زیر ساخت بنیاد بهره وری موقوفات رضوی و دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) در بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.​

تیتر یک
  • دولت روحانی رکورد یک تاخیر را شکست؛

    رکورد تاخیر موعد برقراری شصتمین مجمع عمومی بانک مرکزی در یک دهه اخیر به ثبت رسیده است. مجمعی که به نظر مهم ترین دستور…

از دست ندهید
بلیط هواپیما