فروش ۲ هزار و ۴۱۱ میلیارد تومان اوراق بدهی

کدخبر: 393721
طبق اعلام وزارت اقتصاد در این هفته و طی سی و هشتمین عرضه اوراق بدهی، مجموعا ۲ هزار و ۴۱۱ میلیارد تومان اوراق به فروش رسید.

به گزارش اقتصادنیوز  به نقل از وزارت اقتصاد در ادامه اقدامات وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تأمین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور طی ماه‌های اخیر نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری سی و هشت هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک‌ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی و نهاد‌های مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین مالی) و دوازده مرحله پذیره‌نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام کرده است.

بر اساس این گزارش حسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تأمین مالی بهینه در این هفته، سی و هشتمین هفته عرضه اوراق بدهی، متعهد پذیره‌نویسی و همچنین عرضه روزانه اوراق مالی اسلامی درتاریخ‌های ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ الی ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، مجموعاً مبلغ ۲ هزار و ۴۱۱ میلیارد تومان اوراق به صورت نقدی به شرح جدول شماره (۱) به فروش رسید.

5555554545

این گزارش می‌افزاید، با احتساب مبلغ مندرج در جدول فوق، تاکنون مجموعاً ۱۲۳ ر ۱۰۹ میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی، حدود ۵۲ درصد از طریق بازار پول و ۴۸ درصد از طریق بازار سرمایه تأمین مالی شده است.

 با انتشار اسناد خزانه اسلامی و طی برگزاری سی و هفت هفته عرضه اوراق بدهی دولت و یازده مرحله پذیره‌نویسی اوراق تا تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۲۱، در مجموع معادل ۱۶۶.۴۱۲ میلیارد تومان شامل ۵۹.۷۰۰ میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی و ۱۰۶.۷۱۲ میلیارد تومان اوراق نقدی تأمین مالی انجام شده بود.

وزارت امور اقتصادی و دارایی (خزانه‌داری کل کشور) حسب وظایف قانونی و تخصصی خود با استناد به نتایج تحلیل جامع "روند تحولات متغیرهای اقتصادی"و "روند سنجه‌های پایداری بدهی‌های دولت در قالب سناریوهای مختلف" و متناسب با برآورد جریان ورودی و خروجی منابع عمومی و نیز با درنظر داشتن اولویت سازگاری سیاستی با چارچوب سیاست‌گذاری پولی هر هفته نسبت به برگزاری حراج اوراق بدهی و ارزیابی و پذیرش پیشنهادات خرید اقدام می‌کند. همچنین حسب تمهیدات اتخاذ شده توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، متقاضیان می‎‌توانند در تمامی روزهای معاملاتی از طریق بازار سرمایه نسبت به خرید اوراق دولت در نمادهای منتشره اقدام کند. پیش از این خرید اوراق دولت در بازار سرمایه صرفاً در یک روز معاملاتی در هر هفته میسر بود.

بدیهی است نتیجه این رویکرد حصول به اطمینان کامل از توانمندی دولت در بازپرداخت اصل و فرع تعهدات ناشی از انتشار اوراق مالی اسلامی در سررسید و در ادامه تعیین فاکتورهای کلیدی در پذیرش پیشنهادات بوده و خواهد بود.

 

تیتر یک
  • تحلیل ولی‌رضا نصر ازمنازعات آتی کشورهای عربی وایران

    اقتصادنیوز: جنگ‌های بی‌پایان در خاورمیانه، مسئله‌ای‌ست افکار عمومی در ایالات متحده را به خود متوجه ساخته است. اهمیت…

از دست ندهید
بلیط هواپیما