لباس بورس امروز چه رنگی خواهد بود؟

کدخبر: 457337
در ابتدای هفته اول آذر شاخص لباس قرمز بر تن کرد و به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد، دو روز را در این محدوده به سر برد و پس از آن، در روز دوشنبه، لباس سبز پوشید و تغییر کانال داد. دو روز را در کانال 1.4 میلیونی پشت سر گذاشت و در آخرین روز معاملاتی هفته بار دیگر قرمزپوش شد و به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اکوایران، برای پیش بینی بورس امروز – شنبه 6 آذر- به روند بازار سهام در روزهای گذشته نگاه می‌کنیم. شاخص در هفته اخیر در یک بازی رفت و برگشتی میان دو کانال 1.3 میلیون و 1.4 میلیونی در نوسان بود. در حالی که در ابتدای هفته به کانال یک میلیون و 300 هزار واحد سقوط کرده بود، روز دوشنبه به کانال 1.4 میلیونی برگشت اما روز چهارشنبه شاخص کل بورس 10 هزار و 447 واحد ریزش کرد و به کانال یک میلیون و 300 هزار واحد برگشت. شاخص هم‌وزن نیز افت هزار و 571 واحدی داشت. شاخص کل فرابورس نیز کاهش 181 واحدی را پشت سر گذاشت.

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 137 نماد رشد قیمت و 346 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 28 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 70 درصد بازار افت قیمت داشتند.

سهم‌های صعودی

روز چهارشنبه در بورس شرکت دوده صنعتی پارس (شدوص)، پارس الکتریک (لپارس) و تولید محور خودرو (خمحور)  بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت شیر پاستوریزه پگاه گلپایگان (غگلپا)، سرمایه گذاری تدبیرگران فارس و خوزستان (سدبیر) و کشت و صنعت شریف آباد (زشریف) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

سهم‌های نزولی

در بورس شرکت سایپا شیشه (کساپا)، پارس مینو (غپینو) و صنایع جوشکاب یزد (بکاب) در روز چهارشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک (گدنا)، توکا ریل (توریل) و سرمایه گذاری مسکن زاینده رود (ثرود) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای  بورس  در انتهای معاملات روز چهارشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌شنبه است. در پایان معاملات روز چهارشنبه بازار با مازاد تقاضا‌ی 15 میلیارد تومانی بسته شد.

در پایان معاملات چهارشنبه تنها 32 نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید 32 نماد بود. همچنین در این روز  ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز گذشته 26 درصد کاهش یافت و 110 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 53 درصد افت کرد و در رقم 125 میلیارد تومان ایستاد.

پیش بینی بورس

سهم‌های پُرتقاضا

روز چهارشنبه نماد لپارس (شرکت پارس الکتریک) با صف‌ خرید 18 میلیارد تومانی برای دومین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از لپارس، نمادهای خمحور (شرکت تولید محور خودرو) و بورس (شرکت بورس اوراق بهادار تهران) بیشترین صف خرید را داشتند. 

 سهم‌های صف فروش

روز چهارشنبه بیشترین صف فروش نیز به وسخوز (شرکت سرمایه گذاری استان خوزستان) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 34 میلیارد تومانی داشت. پس از وسخوز، نمادهای وسرضوی (شرکت سرمایه گذاری سهام عدالت استان خراسان رضوی) و زکشت (شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت) بیشترین صف فروش داشتند.

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس امروز

در ابتدای هفته اول آذر شاخص لباس قرمز بر تن کرد و به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد، دو روز را در این محدوده به سر برد و پس از آن، در روز دوشنبه، لباس سبز پوشید و تغییر کانال داد. دو روز را در کانال 1.4 میلیونی پشت سر گذاشت و در آخرین روز معاملاتی هفته بار دیگر قرمزپوش شد و به کانال 1.3 میلیونی سقوط کرد.

اما روز چهارشنبه ورود پول حقیقی ادامه داشت و حتی افزایش نیز داشت. ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار 238 میلیارد تومان بود که بخش اعظمی از آن به حق تقدم سهام تجلی (شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات) اختصاص داشت.

علاوه بر این روز چهارشنبه برای چهارمین روز متوالی معاملات بازار با مازاد تقاضا بسته شد و ارزش صف‌های خرید در پایان معاملات 125 میلیارد تومان بود. صف‌هایی که می‌توانند به بازار روز شنبه سرریز شوند و قیمت‌ها را بالا بکشند.

تداوم ورود پول حقیقی و وجود مازاد تقاضا در بازار دو نشانه مثبت برای سهامدارن است و سومین نشانه رشد ارزش معاملات خرد بازار است. ارزش معاملات خرد سهام در روز چهارشنبه با رشد 17 درصدی به 4 هزار و 996 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در دو هفته گذشته است.  

تحلیل‌گران تکنیکی معتقدند شاخص در سطح یک میلیون و 400 هزار واحد از حمایت قدرتمندی برخوردار است و با توجه با فاصله 6 هزار واحدی شاخص تا این سطح، شاخص می‌تواند در روز شنبه به بازی رفت و برگشتی خود ادامه دهد و بار دیگر به کانال 1.4 میلیونی برگردد. از سوی دیگر همچنان که پیش از این در مطلبی با عنوان پیش بینی هفته گفته شد، تلاطمات و نوسانات بازارها در ایران متأثر از تحولات دیپلماتیک و گفت‌وگوهای برجامی است. پس از آن که روز چهارشنبه رافائل گروسی سفر خود به ایران را بدون دستاورد اعلام کرد، بازارها دچار نوسان شد. روز جمعه نیز در نشست شورای حکام، ایالات متحده بیانیه‌ای تهدیدآمیز علیه ایران صادر کرد که می‌توان تأثیر آن را تغییرات قیمت ارز در معاملات امروز دید. رشد قیمت دلار می‌تواند بازار سهام را دچار نوسان کند. انتظارات برای رشد قیمت دلار دو تأثیر متضاد بر بازار سهام خواهد داشت، از سویی موجب خروج نقدینگی حقیقی از بورس و رشد تقاضای ارز و سکه می‌شود و از سوی دیگر انتظارات تورمی را افزایش می‌دهد که می‌تواند موجب رشد قیمت‌ها در بازار سهام ‌شود. برای روشن شدن این تأثیر و تأثرات باید در انتظار تحولات سیاسی روزهای آتی و واکنش معامله‌گران در بازارهای ایران بمانیم.

پیش بینی بورس

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما