رفتار محتاطانه معامله گران بازار ارز؛

پیش بینی قیمت دلار در روز مذاکرات وین

کدخبر: 460502
اقتصادنیوز: قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته نزولی شد.

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار ارز روز گذشته شاهد افت قیمت دلار بود. قیمت این اسکناس آمریکایی  در محدوده ۳۰ هزار و ۶۵۰ تومان قرار گرفت. 

رفتار محتاطانه در بازار ارز

هشتمین دور مذاکرات احیای برجام  بعد از ظهر امروز  پنجشنبه 18 آذر 1400 در وین برگزار می شود. به نظر می رسد رفتار معامله گران در بازار امروز محتاطانه تر باشد. از نگاه آنها، ممکن است که در دور جدید مذاکرات، انعطاف‌هایی از سوی طرفین در مذاکرات هسته‌ای صورت بگیرد که زمینه را برای لغو تحریم‌ها فراهم‌تر کند.این دسته از معامله‌گران اعتقاد دارند که در دور اول مذاکرات در دولت جدید طبیعی بود که تقاضاهای بیشتری از سوی ایران مطرح شود.

پیش بینی قیمت دلار از کانال هرات

در معاملات پشت خطی شب گذشته قیمت دلار  بر روی 30 هزار و  540  تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت سه شنبه شب  60  تومان پایین رفته بود. سه شنبه شب در معاملات پشت خطی قیمت دلار  بر روی 30 هزار و 600 تومان قرار داشت.  

بدین ترتیب در بازار هرات معامله گران به استقبال  کاهش قیمت دلار  رفتند. در واقع معامله گران دلار پیش بینی کردند که قیمت دلار در بازار ارز امروز  پنجشنبه 18 آذر  1400  ارزان می شود.

پیش بینی قیمت دلار از مسیر قیمت درهم

قیمت درهم در معاملات پشت خطی شب گذشته 8 هزار و 395 تومان اعلام شد. این قیمت نسبت به معاملات نقدی روز چهارشنبه 15 تومان بالاتر بود. 

قیمت طلایی درهم  شب گذشته بر روی 8 هزارو 430 تومان قرار گرفت که نسبت معاملات نقدی دیروز بالاتر بود. معامله گران قیمت دلار از مسیر قیمت درهم  را افزایشی پیش بینی کرده اند. 

پیش بینی قیمت دلار از مسیر بازار فردایی

قیمت دلار فردایی شب گذشته بر روی 30 هزار و 770  تومان قرار گرفت که نسبت به قیمت دلار در معاملات پشت خطی  سه شنبه شب  160 تومان پایین تر بود. این بدین معناست که معامله گران  فردایی بازار ارز امروز پنجشنبه 18  آذر  1400 را نزولی پیش بینی کرده اند.

جولان خبرهای منفی در بازار ارز

اما با وجود کاهشی شدن قیمت دلار، احتمال شکسته شدن محدوده 30 هزار و 500 تومانی قیمت دلار چندان قوی نیست. تحلیلگران معتقدند اخبار منفی که در بازار ارز جولان می دهند سرعت نزول قیمت دلار را کاهش داده اند.

از یک سو آمریکا، برخی از نهادها و افراد ایرانی را تحریم کرد و از سوی دیگر، برخی از طرف های برجامی عنوان کردند که پیشنهادهای ایران در مذاکرات هفته گذشته را نپذیرفته اند.  وزیر خارجه بریتانیا نیز با لحنی تهدیدگونه تاکید کرده این دور از مذاکرات، آخرین فرصت برای ایران به منظور امضای توافق درباره برنامه هسته‌ای است.

تحلیلگران معتقدند چنین خبرهایی سبب شده است که فرصت اصلاح بلند قیمت دلار از دست برود و اسکناس آمریکایی بالای مرز 30 هزار تومانی به طور موقت  تثبیت شود.

به باور بیشتر فعالان،‌ دور از ذهن است که در روز جاری نوسان سنگینی در بازار ارز رخ دهد؛ با این حال افزایشی ها در صورتی وارد بازار دلار خواهند شد که این ارز بالای محدوده 30 هزار و 800 تومانی تثبیت شود. نزولی ها نیز با رفتن دلار به زیر مرز 30 هزار و 500 تومان فعال تر خواهند شد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی