گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز و طلا؛

کام‌بک دلار و سکه در نیمه دوم امروز

کدخبر: ۵۵۱۱۴۹
اقتصادنیوز: قیمت طلا و سکه در بازار امروز چهارشنبه 5 بهمن ماه صعودی شد.
کام‌بک دلار و سکه در نیمه دوم امروز

به گزارش اقتصادنیوز ، قیمت دلار امروز چهارشنبه 5 بهمن ماه در هرات نزولی بود. نرخ دلار هرات امروز با گپ منفی باز شد. اسکناس امریکایی در بازار یاد شده امروز  یک کانال پایین آمد و عصر در مقایسه با روز گذشته تقریبا 250 تومان ارزان تر به فروش رسید. در سلیمانیه هم امروز نرخ دلار مانند هرات دنده معکوس زد و 800 تومان کاهش را ثبت کرد.

دلار و درهم رنج شد 

نرخ دلار در تهران نیز در نیمه اول معاملات نقدی امروز نسبت به دیروز مسیر کاهش را دنبال کرد اما عصر امروز با رنج شدن قیمت درهم نسبت به روز سه شنبه قیمت دلار هم رنج شد.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز  با انتشار بیانیه ای از اعمال تحریم علیه برخی اشخاص و نهادهای اتحادیه اروپا و رژیم انگلیس خبر داد.عده ای از معامله گران معتقد بودند تنش های تهران و غرب همچنان ادامه دارد . 

کاهش قیمت دلار در بازار رسمی 

بررسی های به عمل آمده از بازار رسمی هم نشان می دهد که قیمت دلار صرافی ملی برای فرس  امروز در کانال 41 هزار تومان معامله شده بود. صرافی ملی امروز قیمت یورو را نزد اما قیمت خرید دلار آمریکا 41 هزار و 495 و قیمت فروش دلار آمریکا 42 هزار و 915  اعلام کرد.

سایت بازار متشکل ارزی امروز هم مانند روز گذشته فقط نرخ دلار را اعلام کرد.قیمت بسته شده اسکناس امریکایی در این سایت روز گذشته 42 هزار و 886 تومان بود و در بازار امروز تا 42 هزار و 64 تومان پایین آمد و در نیمه ظهر امروز قیمت دلار در سایت مذکور از کانال 42 هزار تومان عقب نشینی کرد و با 41 هزار و 953 تومان مبادله شد. این قیمت در مقایسه با دیروز 933 تومان آب رفته بود.این پایان ماجرا نبود و عصر امروز دلار سایت بازار متشکل دوباره ریخت و بر روی 41 هزار و 500 تومان ایستاد . 

تداوم شرایط انتظامی

شنیده ها از فضای بازار حاکی از تداوم شرایط انتظامی است.رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ اعلام کرد که پنج دلال ارزی شناسایی و دستگیر شدند.

سرهنگ هدایت بهرامی با تاکید بر اینکه طرح‌های پلیس برای برخورد با مخلان نظم و امنیت اقتصادی در بازار طلا، ارز و ... با قوت ادامه خواهد داشت، گفت:‌طی دو ماه اخیر مجموعا بیش از ۲۰۰ دلال ارز و اخلالگر اقتصادی مورد شناسایی قرار گرفته و دستگیر شده‌اند. برای تمامی این افراد پرونده قضایی تشکیل شده و آنان به دادسرا ارجاع شده‌اند.

اثر توئیت فرزین در بازار دلار 

محمد رضا فرزین،سکاندار بانک مرکزی دیروز در توئیتی اعلام کرد بانک مرکزی و صرافی‌ها اقدامات مشترکی در احیای ثبات اقتصادی در کشور انجام می‌دهند.او تاکید کرد که بانک مرکزی از این به بعد به بازار آزاد ورود پیدا خواهد کرد و نرخ‌ساز خواهد بود.

فرزین همچنین در توئیت جدید خود هدف از حذف دلار توافقی و سیاست های جدید این بانک اعلام کرد: بانک مرکزی با حذف دلار توافقی به دنبال برچیدن رانت به وجود آمده بوده است.

آن طور که رئیس جدید بانک مرکزی نوشته از این به بعد تمامی صرافی‌ها بدون انجام ثبت‌نام، ارز خود را دریافت کنید؛ به نرخ تابلو، بدون صف.

دیروز در معاملات پشت خطی فشار فروش زیاد شد.در بازار امروز هم این اتفاق افتاد و کمتر کسی حاضر بود در موقعیت خرید قرار بگیرد. 

 خروج موقت عده ای از معامله گران

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه اعلام کرد که در ماه فوریه به ایران سفر خواهد کرد. گروسی مدعی شده که از برجام چیزی غیر از یک «پوسته خالی» نمانده است.او گفته شاید بعد از این سفر، «پیشرفت‌هایی» در این زمینه حاصل شود. 

به نظر می رسد چراغ سبز گروسی به تهران در کنار اقدامات اخیر نهاد سیاستگذار موجب خروج موقت عده ای از معامله گران از بازار ارز شده است.

اختلال در سامانه دلار سهمیه

طبق خبرها  قرار بود از روز سه شنبه مردم تا سقف ۵۰۰۰ یورو یا معادل آن از صرافی‌ها ارز به نرخ بازار متشکل ارزی بخرند. این سهمیه که سالانه یکبار است. شنیده ها از هسته مرکزی بازار نشان می دهد با غیب شدن ناگهانی قیمت ها مردم همچنان در خرید دلار سهمیه ای هم با مشکل  روبرو شدند.برخی از متقاضیان دلار سهمیه ای می گفتند سامانه صرافی ها مختل شده و 5000 دلار را نتوانسته اند دریافت کنند.همین امرموجب شده بود تقاضا به بازار آزاد برگردد. 

طلا و سکه صعودی شد

در بازار داخلی ایران قیمت طلا 18 عیار صعودی شد. آن طور که سایت اتحادیه طلا و ارز اعلام کرده قیمت طلا 18 عیار امروز تا 2 میلیون و 76 هزار و 900 تومان بالا رفته است. قیمت طلا 18 عیار عصر امروز در زمان نگارش  این گزارش 2 میلیون و 52 هزار و 200 تومان بودکه در مقایسه با عصر دیروز نزدیک به 15  هزار تومان رشد را نشان می دهد.

سایت اتحادیه امروز  همچنین اعلام کرده که قیمت سکه  امامی مانند روز گذشته ریزش کرده است. نرخ سکه روز دوشنبه کانال 25 میلیون تومان را از دست داد و در بازار سه شنبه کانال 24 میلیون تومان.

امروز سایت اتحادیه اعلام کرد کانال 23 میلیون تومان هم از دست رفت. آن طور که در سایت اتحادیه طلا و ارز اعلام شده، قیمت  سکه امروز تا سطح 22 میلیون و 295 هزار تومان پایین امد اما عصر امروز در محدوده 23 میلیون و 404 هزار تومان به فروش رسید. این قیمت در مقایسه با روز گذشته 8 هزار تومان بالاتر بود. 

قیمت ربع سکه هم امروز 200 هزار تومان ارزان شد و بر روی 8 میلیون و 800 هزار تومان قرار گرفت. 

تیتر یک
  • نتانیاهو چطور بدون رنجاندن پوتین از نردبان بالا برود؟

    اقتصادنیوز: واشنگتن و اسرائیل نسبت به تهدید ایران کاملاً با هم هم‌نظرند، اما در مورد اقدامات مهارکننده آن توافق ندارند.

کارگزاری مفید