قیمت دلار ازحبس بازارساز آزاد شد؟

3 لیدر اصلی بازار دلار /قیمت دلار و سکه صعودی شدند

کدخبر: ۵۵۴۸۱۴
اقتصادنیوز : از نگاه تحلیلگران ارزی امروز 3 لیدر بازار ارز تهران ، قیمت دلار در هرات ، سلیمانیه و نرخ حواله درهم بودند.
3 لیدر اصلی بازار دلار /قیمت دلار و سکه صعودی شدند

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار ارز تهران امروز یکشنبه 23 بهمن شاهد رشد قیمت دلار بود. معامله گران تهران از چند دلیل مختلف برای افزایش قیمت اسکناس آمریکایی نام بردند.

3 لیدر اصلی بازار دلار

از نگاه تحلیلگران ارزی امروز 3 لیدر بازار ارز تهران ، قیمت دلار در هرات ، سلیمانیه و نرخ حواله درهم بودند. 

معامله گران می گفتند اولین سیگنال صعود از هرات به تهران صادر شد. نرخ دلار هرات در شروع معاملات نقدی امروز 600 تومان بالاتر از روز قبل به فروش رسید.

برخی از معامله گران مدعی بودند اسکناس آمریکایی در نیمه ظهر امروز وارد کانال جدید شد. نرخ دلار در هرات ظهر امروز 700 تومان بالاتر از روز قبل مبادله شد. 

از سوی دیگر قیمت دلار در سلیمانیه امروز نسبت به روز پنجشنبه گذشته 680 تومان رشد کرده بود. البته باید یادآوری کرده که بازیگران ارزی سلیمانیه روز پنجشنبه گذشته نرخ دلار برای هفته جاری را پیش بینی کرده بودند و مدعی بودند نرخ دلار در این هفته رشد می کند.

سومین دلیل افزایش قیمت دلار،رشد نرخ حواله درهم بود. قیمت درهم در ابتدای معاملات نقدی امروز نسبت به روز پنجشنبه گذشته 150 تومان بالا تر بود. قیمت درهم در نیمه ظهر امروز در مقایسه با 3روز قبل 210 تومان رشد کرده بود. 

قیمت دلار ازحبس آزاد شد 

پیشروی قیمت ها در بازار امروز در حالی است که در هفته دوم و سوم بهمن ماه بازارساز سعی کرده بود نرخ دلار را در یک محدوده خاص حبس کند. معامله گران امروز مدعی بودند دلار از حبس بازارساز آزاد شد.  

بررسی ها نشان می دهد در دو هفته یادشده  معامله گران از فشار عرضه توسط نهاد سیاستگذار هراس داشتند و سعی می کردند دست به خریدهای معنادار نزنند.

دلایل دیگر افزایش قیمت دلار 

از سوی دیگر بازار ساز سعی کرده با افزایش ارز سهمیه ای، افزایش سود بانکی و... بخشی از تقاضا را از بازار آزاد خارج کند. با این حال کِش دار شدن مذاکرات هسته ای و انتظارات تورمی موجب شده نگاه معامله گران به دلار صعودی باشد.البته قابل ذکر است که هفته گذشته هم نمایندگان مجلس اسلامی به بانک مرکزی برای مداخله در بازار مجوز داده بودند.  

دلار و بازار ارز

ردپای افغانستان و عراق در بازار دلار ایران 

به عقیده بسیار از بازیگران ارزی یکی دیگر از دلایلی که موجب شده نرخ دلار در تهران رشد کند اثر تصمیم ارزی طالبان بر قیمت دلار در تهران است. گفته می‌شود طالبان خروج ارز از کشور افغانستان را ممنوع کرده است و از نگاه برخی فعالان، این اتفاق ارزش دلار در بازار داخلی را تقویت کرده است. 

از سوی دیگر برخی از خبرها حاکی از آن است عراق خواسته آمریکا را برای کنترل قیمت دلار پذیرفته است. 

هیات عراقی که در واشنگتن به سر می‌برد اعلام کرده که تدابیر لازم را برای اصلاح نظام بانکی این کشور اتخاذ کرده است و در همین راستا سیستم بانکداری عراق در چهارچوب مبارزه با پولشویی ‌و فساد قرار خواهد.

اهمیت این مسئله در آنست که فدرال رزرو آمریکا تراکنش های بانکی عراق را زیر نظر گرفته است و در صورتی که اطلاعات نقل و انتقالات تایید شود امکان جابجایی پول وجود دارد.

خبرگزاری هایی مثل وال استریت ژورنال و رویترز پیشتر دلیل این اقدام آمریکا را، قطع دسترسی ایران به دلار آمریکا و عدم امکان قاچاق ارز به ایران اعلام کردند که این خبر نشان می دهد دولت عراق بر دسترسی ایران بر دلار آمریکا در عراق سختگیری های بیشتری اعمال خواهد کرد که می تواند سیگنال عراق به دلار تهران تلقی شود.

قیمت طلا بالا رفت

بازار جهانی طلا امروز یکشنبه تعطیل رسمی بود. با این حال روز پایانی هفته قبل نرخ طلای جهانی رشد قابل توجهی را ثبت نکرد. فلز زرد رنگ جهانی در محدوده ۱۸۶۰ دلار به کار خود خاتمه داد و نتوانست وارد کانال۱۹۰۰ دلار شود. در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا 18عیار امروز تا 2 میلیون و 116 هزار و 100 تومان بالا رفته بود که نسبت به 3 روز قبل4 هزار و 500 تومان بالاتر بود. 

ورود سکه امامی به کانال 25 میلیون تومان

قیمت سکه امامی هم امروز وارد کانال 25 میلیون تومان شد اما ظهر امروز در محدوده 24 میلیون و 851 هزار تومان به فروش رسید. برخی از معامله گران شب گذشته می گفتند نوسان محدود قیمت اونس طلا، سکه بازان داخلی را نگران کرده که اثر این امر موجب از دست رفتن بخشی از دارایی آنها شود.البته این دسته از معامله گران به رشد قیمت دلار امیدوار بودند. قیمت دلار در بازار امروز باعث شد سکه بازان به قیمت طلای جهانی بی اعتنا شوند.

قیمت سکه بورسی هم امروز در کانال 25 میلیون تومان معامله شد. سکه رفاه امروز در محدوده 25 میلیون و 221 هزار تومان معامله شد.  

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی