وعده رئیسی در باره مسکن به ابنجا رسید: ساخت قوطی‌کبریت‌های 25متری!

کدخبر: ۵۸۹۲۸۷
اقتصادنیوز: رئیس بخش مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که خانه 25 متری برای حداقل‌های زندگی کافی است! این اظهارنظر در آستانه دوسالگی دولت سیزدهم می‌تواند مؤید این موضوع باشد که دولت به دنبال آن است تا با ساختن خانه‌هایی با این متراژ، کمی از وعده‌های آماری ساخت‌وساز را عملیاتی سازد.
وعده رئیسی در باره مسکن به ابنجا رسید: ساخت قوطی‌کبریت‌های 25متری!

یه گزارش اقتصادنیوز هم‌میهن نوشت: البته انتظار می‌رفت با روی کار آمدن دولت سیزدهم طبق وعده‌های سیدابراهیم رئیسی شاهد رونق در ساخت و ساز باشیم اما آمارهای ارائه‌شده نشان‌دهنده رکودی بی‌سابقه در بخش مسکن است.

از دید کارشناسان این حوزه، دولت به دنبال الگوسازی برای خانه‌های با متراژ کم است. این در حالی است که دولت نقش کلیدی نه‌تنها در ساخت‌وساز بلکه در الگوسازی در حوزه مسکن ندارد.

هنوز وعده‌های سیدابراهیم رئیسی برای خانه‌دار کردن مردم با ساخت سالانه یک میلیون مسکن در سال از یاد هیچ کس نرفته است. با این حال اگر آن روز اندک افرادی تحقق این وعده را باور داشتند اما این روزها حتی مسئولان دولت سیزدهم نیز به این باور رسیده‌اند که این وعده، امر شدنی نیست بنابراین از سوی بدنه دولت نیز به این موضوع تاکید می‌شود. نکته دیگر اینکه بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، انتشار آمار‌های مربوط به بخش مسکن را از آذرماه سال گذشته متوقف کرده‌اند اما در گزارشی که پیش از این در روزنامه هم‌میهن منتشر شد رصد میدانی فعالان این حوزه ماندگاری رکود در سه فصل گذشته را هشدار می‌دهد.

همچنین گزارش پروانه‌های ساختمانی در بهار ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که رکودی بی‌سابقه در بخش مسکن اتفاق افتاده است.

در این میان شاهد کاهش حجم سرمایه‌گذاری در مسکن، آن هم در شرایطی که مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی اعلام کرده است ایرانیان هر ماه ۶۰۰ واحد مسکونی در ترکیه خریداری می‌کنند؛ بنابراین با توجه به این شرایط، عدم اطمینان به سرمایه‌گذاری در کشور و بستر‌های نامناسب برای حضور سرمایه‌گذاران آشکارتر می‌شود.

در این میان اظهارنظر یک مقام مسئول مبنی بر اینکه  فضایی 25متری می‌تواند رفاه یک خانواده را تامین کند، بحث‌برانگیز شده است که چگونه این خانه‌های قوطی‌کبریتی می‌توانند در کیفیت زندگی مردم اثرگذار باشند؟

این در حالی است که پیش از این خانه‌هایی با متراژ زیر 50 متر به‌عنوان میکروآپارتمان شناخته می‌شد، حال از دید دولت ساخت میکروآپارتمان‌ 25متری در حوزه سیاست‌های کلان دولت در بخش مسکن قرار گرفته است. البته طرح خانه‌های متراژ کوچک‌مقیاس چندین بار برای قشرهای خاص جامعه عنوان شده است اما هرگز در طرح آن تاکید نشده است که این خانه‌ها می‌توانند تامین‌کننده رفاه عمومی باشند.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی