نیم قرن با اقتصاد ایران؛ 1 شهریور

فروش 6.6 میلیارد دلار بخش خصوصی به بانک مرکزی/هزینه ساخت مسکن مستضعفان از فروش جواهرات تامین می‌شود

کدخبر: ۵۹۳۶۹۸
اقتصادنیوز:«نیم قرن با اقتصاد ایران» به سال چهارم رسید. ما در این بخش‌ تلاش می‌کنیم روندهای اقتصاد ایران و جهان را به‌صورت گذرا و در میان اخبار و گزارش‌های منتشرشده در مطبوعات مرور کنیم:
فروش 6.6 میلیارد دلار بخش خصوصی به بانک مرکزی/هزینه ساخت مسکن مستضعفان از فروش جواهرات تامین می‌شود

بررسی روندی موضوعات و اخبار اقتصادی کمک می‌کند تا درک درستی از وضع امروزمان در حوزه اقتصادی داشته باشیم.در این بررسی تاریخی برخی موضوعات، نهادها و اشخاص به صورت خاص مورد بررسی قرار می‌گیرد تا مخاطب با مطالعه آنها به شناخت نسبی از اوضاع اقتصادی ایران دست یابد.

در سال 1402، اقتصادنیوز در نیم‌قرن با اقتصاد ایران با استفاده از اخبار و گزارش‌های روزنامه‌های «اطلاعات» و «دنیای اقتصاد» هر روز روایتی اختصاصی از اقتصاد ایران و جهان در سال‌های 1353، 1363، 1373، 1383 و 1393 تقدیم مخاطبان می‌شود.

اول شهریور 1363؛ هزینه ساخت مسکن مستضعفان از فروش جواهرات تامین می‌شود

سرپرست بنیاد مستضعفان پیرامون اجازه اخیر حضرت امام مبنی‌بر فروش اراضی شهری بنیاد مستضعفان، طرح خانه‌تکانی و وضعیت سایر واحدهای بنیاد مطالبی بیان کرد.

برادر طباطبایی با اشاره به اجازه اخیر حضرت امام خمینی مبنی بر فروش اراضی شهری بنیاد مستضعفان برای خانه‌سازی و تایید شورای نگهبان مبنی‌بر خارج بودن این اراضی از ماده 10 قانون اراضی شهری گفت: در اجرای این فرمان هم اکنون ستادی به نام ستاد زمین در بنیاد مستضعفان تشکیل شده که کار شناسایی زمین‌ها و شهرک‌های بنیاد را در سراسر کشور به عهده دارد تا مقدمات خانه‌سازی برای مستضعفین را فراهم آورد.

وی در مورد هزینه‌های احداث این واحدهای مسکونی گفت: هزینه احداث این گونه واحدها از امکانات بالقوه بنیاد از قبیل جواهرات، فرش‌ها و باغات کوچک و دیگر منابع مالی بنیاد استفاده خواهد شد.

وی در مورد طرح «خانه‌تکانی» و واگذاری تعدادی از واحدهای خدماتی، صنعتی و کشاورزی بنیاد مستضعفان به ارگان‌ها و نهادهای انقلابی گفت: با اجازه حضرت امام خمینی و با هماهنگی دولت و تایید مسوولان مملکتی مقدار قابل توجهی از امکانات بنیاد در اختیار ارگان‌ها و نهادهای انقلابی قرار گیرد که عمده‌ترین آنها شامل پمپ‌‌بنزین‌های بنیاد در سراسر کشور، مهمان‌خانه ها و هتل‌ طلایی درجه دو، بخشی از سهام بیمارستان‌های بنیاد، شرکت و کارخانجات کوچک سهام خود بنیاد در شرکت‌ها و کارخانجات، فروشگاه‌ها، کلیه کارخانجات یخ‌سازی، آژانس‌های مسافربری، تعدادی ویلا و متل، تعداد قابل توجهی گوسفند، باغات پراکنده در سراسر کشور، چاپخانه، یک کشت و صنعت نسبتا عظیم در یکی از استان‌های جنوبی کشور، کارگاه‌های بافندگی و نساجی و سینماهای درجه دو در سراسر کشور کارگاه‌ها و کارخانجات نان ماشینی، مرغداری‌های کوچک در استان‌ها، نخلستان‌ها، گلخانه‌ها و املاک و مستغلات در استان‌ها می‌باشد.

اول شهریور 1383؛ فروش 6.6 میلیارد دلار بخش خصوصی به بانک مرکزی

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: جمهوری اسلامی ایران واجد تمام عوامل لازم برای ایفای نقش شایسته نه‌تنها در منطقه خاورمیانه بلکه در کل جهان است. سیدصفدر حسینی در دومین «همایش دیپلماسی اقتصادی ایران» قرار داشتن ایران در چهارراه خاورمیانه، آسیای مرکزی و قفقاز، اروپای غربی و دالان ترانزیتی بین‌المللی، برخورداری از نیروی کار ماهر و ارزان، هزینه‌های پایین انرژی و سایر عوامل و نهاده‌های تولید و ذخایر عظیم منابع طبیعی را برخی از عوامل لازم برای ایفای نقش شایسته در اقتصاد جهان عنوان کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: دستیابی به نرخ رشد اقتصادی بالا در دو سال اخیر و رونق مستمر برای سه سال در بورس تهران، افزایش حجم تجارت خارجی و ذخایر ارزی و کاهش بدهی‌ها و از همه مهم‌تر حفظ چشم‌اندازهای مثبت اقتصادی، ظرفیت‌های جذاب فراوانی را برای برقراری و گسترش همکاری‌های اقتصادی میان ایران و سایر کشورهای جهان ترسیم می کند.

رئیس کل بانک مرکزی نیز در این همایش گفت: وجود امنیت و ثبات اقتصادی در کشور سبب شده است رتبه‌بندی ایران توسط موسسه‌ها و سازمان‌های بزرگ اقتصادی جهان روزبه‌روز بهبود یابد.

ابراهیم شیبیانی تحقق این امر را ناشی از مثبت شدن تراز حساب سرمایه و تقویت ذخایر ارزی کشور دانست.

وی از افزایش سقف اعتبارات تخصیصی کشورهای اروپایی به ایران خبر داد و تصریح کرد: به دلیل وضعیت خوب اقتصادی کشور، ایران به طور عمده از کمتر از نیمی از این منابع استفاده می‌کند.

وی با اشاره به روند رو به بهبود ذخایر ارزی کشور گفت: بخش خصوصی سال گذشته 6.6 میلیارد ارز «دلار» به بانک مرکزی فروخت که این امر نشان از افزایش حضور بخش خصوصی در فعالیت‌های اقتصادی دارد.

وی ادامه داد: هدف رشد اقتصادی براساس برنامه سوم 6 درصد بوده که در طول چهار سال گذشته 5.6 درصد آن تحقق یافته است.

شیبانی رشد هدف سرمایه‌گذاری را در برنامه سوم توسعه 7.1 درصد و رقم تحقق یافته را 11 درصد عنوان کرد و گفت: با اینکه هدف رشد سهم بخش خصوصی در این مدت 8.5 درصد بوده، اما این بخش توانست 13.5 درصد رشد ایجاد کند.

وی مقابله با بیکاری را در این مدت برابر پیش‌بینی و 13.9 درصد ذکر کرد و گفت: نرخ تورم نیز در این مدت 13.9 درصد بوده است.

همچنین حسین عبده تبریزی، دبیرکل بورس اوراق بهادار تهران در این همایش از ایجاد تحول در پس‌انداز کردن مردم خبر داد و گفت: تحول در این بازار سبب شده مردم به جای پس‌انداز کالا به عنوان پشتوانه مالی در مواقع ضروری، کالاهای مالی خریداری و از آن استفاده کنند.

وی از رشد فعالیت‌های چندبرابری بورس تهران نسبت به سال‌های قبل خبر داد و گفت: ارزش این بازار از 13 میلیارد دلار دو تا سه سال قبل به حدود 44 میلیارد دلار در حال حاضر رسیده است.

وی با اشاره به روند رو به افزایش ارزش این بازار، پیش بینی کرد که ارزش این بازار تا سال آینده به 100 میلیارد دلار افزایش یابد.

ادامه شهریور 1393؛ 6 دستور جدید به 7 بانک دولتی

وزیر اقتصاد در نامه ای به مدیران 7 بانک دولتی، تکالیف جدیدی مانند کاهش اضافه‌برداشت از بانک مرکزی و جلب رضایت مشتریان را ابلاغ کرد. براساس این ابلاغیه صورت گرفته، بانک‌های دولتی «ملی، مسکن، صنعت و معدن، توسعه صادرات، کشاورزی، سپه و پست‌بانک» موظف شده‌‌اند در یک افق چهار ساله از 1393 تا 1396 درخصوص 6 راهبرد تعیین‌شده یعنی «افزایش نسبت دارایی‌های مولد (درآمدزا) به کل دارایی‌ها»، «افزایش رضایت مشتریان حقیقی و حقوقی»، «کاهش اضافه‌برداشت از بانک مرکزی»، «تکمیل سامانه بانکداری یکپارچه»، «افزایش نسبت درآمد عملیاتی به هزینه عملیاتی» و «کاهش نسبت مطالبات غیرجاری» اقدام کنند.

نکته قابل توجه این راهبردها، تنظیم  اهداف و مقادیر «کمی» و «قابل اندازه‌گیری» بوده است تا بتوان مسیر دستیابی به این اهداف را به صورت دقیق رصد کرد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی