سرگیجه در بازار خودرو

خرید و فروش خودرو قفل شد/ خریداران و فروشندگان زمین‌گیر شدند

کدخبر: ۶۳۹۷۰۲
اقتصادنیوز : خرید و فروش خودرو در بازار قفل شد و خریداران و فروشندگان بلاتکلیف شدند.
خرید و فروش خودرو قفل شد/ خریداران و فروشندگان زمین‌گیر شدند

به گزارش اقتصادنیوز، بازار خودرو که تحت تاثیر اخبار سیاسی و نوسانات نرخ ارز قرار داشت، با انتشار اخباری در ارتباط با تغییر قیمت کارخانه ای محصولات دو خودروساز بزرگ کشور سرگیجه گرفت.

بازار خودرو بعد از پایان تعطیلات نوروز، کار خود را انتشار اخبار سیاسی آغاز کرد. طبق معمول بازار خودرو نیم نگاهی به بازار ارز داشت تا متناسب با اثرگذاری اخبار سیاسی روی نرخ ارز، قیمت های خود را تعیین

کند.

بعد از فروکش کردن اخبار سیاسی و آرام شدن بازار ارز، بازار خودرو هم به تدریج در حال اقناع شدن بود تا قیمت های خود را متناسب با شرایط جدید اصلاح کند اما موج اخبار تازه این بازار را مردد کرد.

احمد نعمت دبیر انجمن خودروسازان از وزیر صمت نسبت به عدم ابلاغ قیمت های جدید خودروسازان انتقاد کرده و گفته بود «حالا که پای شورای رقابت در میان نیست، چرا سیاست گذار خودرویی نسبت به تعیین قیمت های جدید برای شرکت های خودروسازان اقدام نمی کند؟»

البته این گلایه، با بی تفاوتی وزارت صمت مواجه شد و این وزارتخانه از داشتن واکنش نسبت به آن طفره رفت. اما اخبار منتشر شده نشان می داد در تعطیلات نوروز همزمان با انتشار اطلاعات شرکت های خودروساز در سایت کدال سازمان بورس مربوط به آخرین ماه از سال گذشته، کارشناسان سازمان حمایت نسبت به بررسی اطلاعات منتشر شده و تعیین قیمت های جدید متناسب با صورت های مال خودروسازان اقدام کرده اند.

انتشار خبر حضور وزیر صمت در جلسه ۲۱ فروردین سال جاری شورای رقابت در ارتباط با خودرو نیز بر وجود اخبار جدید درباره قیمت کارخانه ای خودرو دامن زد هر چند جلسه شورای رقابت به دلیل نامشخص لغو شد. اما همین رفت و برگشت نشان می داد که قرار است اتفاقاتی برای قیمت کارخانه ای خودرو بیفتد.

برخی از تحلیل گران لغو طرح فروش خودروسازی سایپا را نیز در همین ارتباط تحلیل کردند. نارنجی های جاده مخصوص قصد داشتند به مناسب عید فطر طرح فروش و پیش فروش را برای برخی محصولات خود برگزار کنند اما این طرح ها در روز برگزاری به دلیل نامشخص لغو شد.

بنابراین اخبار تایید نشده از سوی سیاست گذار خودرویی نشان می داد قیمت های جدید مشخص شده اما وزیر صمت نسبت از انتشار آنها خودداری می کند.

واکنش طرف عرضه و تقاضا در بازار به این اخبار متفاوت بود. فروشندگان این گونه تحلیل می کردند که قرار ات قیمت کارخانه ای خودرو به میزان قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کند بنابراین قیمت خودروهای در اختیار خود را تا حد امکان لالا بردند. اما خریداران با این تحلیل که چنانچه خودروسازان قیمت های جدید را دریافت کنند نسبت به برگزاری طرح فروش اقدام می کنند از بازار خارج شدند تا خود را مهیای طرح فروش کارخانه ای احتمالی کنند.

بنابراین آنچه به عنوان قیمت بازاری خودرو از سوی فروشندگان اعلام می شود قیمت کاغذی است. قیمتی که فروشندگان اعلام می کنند اما خریداران حاضر نیستند با آن قیمت ها خرید کنند.

باید منتظر ماند و دید بازار خودرو بعد از تعطیلات عید فطر چه سمت و سوی پیدا می کند؟

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی