قیمت جهانی غلات کاهشی شد

کدخبر: ۶۵۷۲۰۷
اقتصادنیوز: قیمت غلات و دانه‌های روغنی براساس آخرین برآورده‌های شورای بین‌المللی غلات (IGC) در ژوئن کاهشی ثبت شده است، روندی که از تداوم کاهش قیمت جهانی غلات حکایت دارد.
قیمت جهانی غلات کاهشی شد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، شاخص قیمت غلات و دانه‌های روغنی IGC که شامل قیمت «گندم»، «ذرت»، «جو»، «برنج» و «سویا» می‌شود، ۷ درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشته است و به ۲۲۹ دلار رسیده است، این شاخص ۱۶ درصد کمتر از ژوئن ۲۰۲۳ است.

براساس ارزیابی‌های صورت گرفته بیشترین کاهش ماهانه مربوط به «گندم» بوده است که نسبت به ماه مه نزدیک به ۱۲ درصد کاهش قیمت داشت. قیمت «جو» نیز با کاهش ۹ درصدی نسبت به ماه قبل روبرو شد. شاخص قیمت سالانه این اقلام به ترتیب ۱۹ و ۷ درصد کاهش یافته است. براساس گزارش انجمن غلات ایران پیش‌بینی می‌شود «ذرت» و «سویا» هم بیشترین کاهش قیمت سالانه را در سال زراعی ۲۰۲۴-۲۰۲۵ با ۲۲ درصد داشته باشند که هر دو نسبت به ماه قبل ۶ درصد کاهش قیمت داشته‌اند.

این روند کاهشی برای «برنج» نیز صدق می‌کند، البته نرخ برنج شاهد افزایش ۲۲ درصدی نسبت به سال گذشته بوده و تنها یک درصد کاهش نسبت به پیش‌بینی IGC در ماه مه داشته است.

خبر مرتبط
زمان قطعی پرداخت مطالبات گندم‌کاران اعلام شد/قول وزارت جهاد به کشاورزان

اقتصادنیوز: دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس از قول مسئولان مربوطه برای پرداخت بخش دیگری از مطالبات باقی مانده گندم‌کاران ظرف امروز و فردا خبر داد.

براساس این گزارش تولید «برنج» برای سال‌های ۲۰۲۴-۲۰۲۵ با ۷ میلیون تن افزایش به رکورد ۵۲۸ میلیون تن افزایش یافته است. تولید «ذرت» و «گندم» برای سال ۲۰۲۴-۲۰۲۵ اساسا هم بدون تغییر نسبت به سال قبل ارزیابی شده است. از سوی دیگر پیش‌بینی می‌شود که تولید و مصرف سویا در سال آتی به ترتیب با ۴۱۵ و ۴۰۴ میلیون تن، بالاترین رقم قبلی را بشکند.

اگرچه کل ذخایر انتقال غلات کمی بالاتر از ماه قبل بازنگری شد، اما همچنان پیش‌بینی می‌شود که با کاهش ۹ میلیون تنی نسبت به سال قبل به ۵۲۸ میلیون تن برسد که پایین‌ترین میزان در یک دهه است.

خبر مرتبط
دولت چقدر گندم از کشاورزان خرید؟/واردات این محصول لغو شد؟

اقتصادنیوز: مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون، پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم به ارزش ۹۸ هزار میلیارد تومان از گندمکاران خریداری شده است.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی