62 همت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در دریا/ با 5 کشور به قرارداد رسیدیم

کدخبر: ۶۵۸۸۷۹
اقتصادنیوز: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با تسهیل در روند قوانین و مقررات سازمان بنادر و اعتماد به بخش خصوصی، ۶۲ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه دریا بندر به ثبت رسید.
62 همت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در دریا/ با 5 کشور به قرارداد رسیدیم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، علی‌اکبر صفایی امروز (چهارشنبه) در نشست خبری عملکرد وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم افزود: جلب و جذب این میزان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مقایسه با کل بودجه دولت در حوزه دریا و بندر، چشمگیر است.
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه به جذب سرمایه‌گذاری خارجی در این بخش اشاره کرد و گفت: در این زمینه با پنج کشور به قرارداد رسیدیم و کار اجرایی آغاز شده است.
وی ادامه داد: از جمله این کشورها هندوستان است که ۱۲۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری انجام داده و علاوه بر آن ۲۵۰ میلیون دلار فاینانس در بخش ریلی و جاده‌ای از این کشور دریافت کرده‌ایم که تا یک میلیارد دلار قابل افزایش است.

این مقام مسئول خاطرنشان‌کرد: در مجموع تاکنون ۴۷۰ میلیون دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی در سازمان بنادر انجام شده است.

رشد تجارت دریابرد

صفایی با اشاره به رشد تجارت دریابرد در کشور ادامه داد: تجارت دریابرد از ۲۱۵ میلیون تن در سال ۱۴۰۱ به ۲۳۷ میلیون تن در سال گذشته افزایش یافت.
وی خاطرنشان کرد: در سه ماهه نخست امسال نیز ۶۰ میلیون تن تجارت دریابرد به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۱۰ درصدی نشان می‌دهد و حتی در برخی بنادر دریای خزر رشد ۷۰ درصدی به ثبت رسیده است.

خبر مرتبط
نشست اقتصادی دولت با بخش خصوصی چه نتایجی داشت؟

اقتصادنیوز: یکصد و بیست و دومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی، باتوجه به تاکید و نگرانی وزیر اقتصادی درباره وضعیت آب شرب و بهداشت مردم سواحل خلیج فارس و مکران، با دستور جلسه‌ای در این خصوص و همچنین موضوع قطعی برق صنایع برگزار شد.

این مقام مسئول از رشد ۵۶ درصدی تجارت غیرنفتی دریابرد در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و یادآور شد: امروز بیش از ۲۰۰ هزار نفر به طور مستقیم در حوزه دریایی اشتغال به کار دارند.
وی با اشاره به تسهیل تجارت با همسایگان خاطرنشان‌کرد: نمود این مساله در موضوع ترانزیت مشخص است، به طوری که در سال گذشته ۱۶ میلیون تن ترانزیت دریایی به ثبت رسید و در سه ماه اخیر با رشد بالای ۴۵ درصد همراه بوده است.

سیاست توسعه دریامحور


معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به سیاست توسعه دریا محور اظهار داشت پس از ابلاغ این سیاست در فرصتی ۶ ماهه دولت آیین نامه‌ای به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ کرد که در آن تکلیف همه دستگاه‌ها و اقداماتی که باید انجام دهند مشخص شده بود.
وی خاطرنشان کرد: با استقرار دولت جدید نیز این پیشنهادات به طور حتم از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه دریافت خواهد شد.
صفایی تاکید کرد: روند اجرایی سیاست‌های اقتصاد دریا محور به طور حتم در سال جاری آغاز خواهد شد.

خبر مرتبط
تبریک رئیس اتاق ایران به پزشکیان/انتظار بخش خصوصی از منتخب مردم

اقتصادنیوز: در پیام تبریک رئیس اتاق ایران به مسعود پزشکیان، رئیس‌جمهور منتخب تأکید شد: بخش خصوصی انتظار دارد دولت در انتخاب وزرا، شایستگی افراد را ملاک قرار دهد و برای هماهنگی در سیاست‌گذاری اقتصادی تلاش کند.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه با اشاره به بازسازی و نوسازی ناوگان تجاری اظهار داشت: نخستین موضوع در نوسازی ناوگان، تامین مالی است که بخشی از آن با کمک صندوق توسعه ملی انجام می‌شود.
وی گفت: تجارت دریا برد بیش از ۲۳۰ میلیون تنی حال حاضر کشور توسط همین ناوگان موجود انجام می‌شود، کمبود ناوگان نداریم اما نیازمند نوسازی ناوگان هستیم.
صفایی، نوسازی ناوگان تجاری کشور را نیازمند تامین مالی بیش از هفت میلیارد دلاری برشمرد.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی