گزارش بازار باز منتشر شد

خالص قبض پول از سوی بانک مرکزی

کدخبر: 396471
اقتصادنیوز : در عملیات ثبت شده بازار باز در بانک مرکزی در روز دوشنبه 11 اسفند، به طور خالص 890 میلیارد تومان نقدینگی از بانک‌ها قبض کرد.

به گزارش اقتصادنیوز،‌ به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز ‌شنبه 9 اسفندماه 1399 مبنی بر برگزاری حراج خرید مدت‌دار اوراق بدهی دولتی در عملیات بازار باز، هفت بانک و موسسه اعتباری در مهلت تعیین شده سفارش فروش اوراق بدهی دولتی در قالب توافق بازخرید (ریپو) را در مجموع به ارزش 88.2 هزار میلیارد ریال از طریق سامانه بازار بین‌بانکی به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته ثبات نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی با تزریق 27.2 هزار میلیارد ریال نقدینگی در قالب توافق بازخرید با سررسید 7 روزه با حداقل نرخ 19.81 درصد به بانک‌های متقاضی موافقت کرد. معاملات مربوط به این عملیات توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز دو‌شنبه 11 اسفند‌ماه انجام شد. 

به علاوه، در سه روز ابتدای هفته جاری بانک‌ها و موسسات اعتباری در 6 نوبت از اعتبارگیری قاعده‌مند در مجموع به ارزش 121.9 هزار میلیارد ریال استفاده کردند. بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (22 درصد) استفاده کنند. همچنین در هفته گذشته 31.1 میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه فروخته شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما