عبور هزینه وام مسکن متاهلین از مرز 31 میلیون تومان

رکورد 9 ماهه هزینه وام مسکن شکست+ نمودار

کدخبر: 442438
اقتصادنیوز: در هفته پایانی شهریور ماه 1400 روند هزینه وام مسکن مسیری رو به رشد را سپری کرده ودر روزهای اخیر به رکورد 9 ماهه خود دست پیدا کرده است. طبق بررسی آمار و ارقام نرخ سود وام مسکن در سطح 21.17 درصد رسیده که بالاترین میزان در این مدت بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز ، هزینه وام مسکن درپایان شهریور ماه به رکورد خود در 9 ماه اخیر دست پیدا کرد.  افزایش متوالی در هزینه وام مسکن در هفته اخیر موجب شد تا هزینه دریافت وام برای مجردین از مرز 18 میلیون تومان عبور کرده و رکورد بی سابقه ای را به ثبت برساند.

در ابتدا به بیانی مختصر در مورد اوراق تسهیلات مسکن می پردازیم. بسیاری از مردم با مشکل کمبود بودجه برای خرید مسکن مورد نیاز خود مواجه هستند و عملا بهترین راه پیش روی این افراد استفاده از تسهیلات بانکی می باشد. اوراق بانک مسکن از دسته برگه های بهاداری است که به شما اجازه می دهد تا بدون سرمایه گذاری های طولانی مدت به سرعت و در زمان کوتاهی بتوانید از تسهیلات مسکن بهره مند شوید.

در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

هزینه خریداوراق تهسیلات مسکن در شهریور 1400

در روز دوشنبه و سه شنبه قیمت هرکدام از اورا قتسهیلات بانک مسکن از مرز 65 هزار تومان عبور کرده و به رکورد خود در 9 ماه گذشته دست پیدا کرد.

در این بازار اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود. 

بنابراین با توجه به محاسبات هزینه وام مسکن مجردین در روزهای 29 و 30 شهریور ماه از مرز 18 میلیون تومان عبور کرده ودر سطح 18 میلیون و 242 هزار تومان قرار گرفت. این افزایش قیمت در متقاضیان متاهل نیز صورت گرفته و سطح قیمت را برای این گروه فراتر از رقم 31 میلیون تومان برده و رکوردی 9 ماهه را به ثبت رسانید. رقم پرداختی متاهلان برای دریافت وام مسکن در روز 30 شهریور ماه 31 میلیون و 272 هزار تومان محاسبه می شود.

کرونا

نرخ سود موثر وام مسکن در شهریور 1400

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضحیات یاد شده متقاضیان از این طریق دو هزینه رابرای دریافت وام مسکن می پردازند. هزینه ابتدایی برای خرید اوراق تسهیلات مسکن و هزینه دوم باز پرداخت وام در طول 12 سال.

بنابراین با تغییر هزینه ها نرخ سود وام مسکن نیز متغیر بوده و روندی مشابه با تغییرات قیمت کشف شده هر کدام از اوراق در این بازار خواهد داشت.

در همین رابطه نرخ سود وام مسکن در روزهای پایانی تابستان 1400 به حدی معادل با 21.17 درصدهو رکورد خود در 9 ماه گذشته را شکست. این در حالی است که نرخ سود اسمی معادل با 17.5 درصدعنوان شده بود  که البته نرخ سود کشف شده تقریبا 3.67 واحد درصد بیشتر برآورد شده است.

کرونا

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

 نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده‌اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز 30 شهریور برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند برابر با 178 میلیون و 351 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 331 میلیون و 197 هزار تومان برآورد شد.

باتوجه به روند مشابه هزنیه نهایی وام با قیمت هر کدام از اوراق و نرخ سود وام مسکن مشاهده می شود هزینه نهایی وام مسکن نیز به رکورد 9 ماهه خود دست پیدا کرده که در این مدت بی سابقه بوده است.

کرونا

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما