گزارش هفتگی عملیات بازار باز در هفته منتهی به 7 آذر 1401

ثبات نرخ سود 21 درصدی بازار باز

کدخبر: ۵۳۸۱۰۷
اقتصادنیوز: در هفته سی و پنجم عملیات بازار باز همه چیز ثابت بوده است. تزریق پول بانک مرکزی در نهادهای مالی هم ارز با هفته قبل در کانال 67 همت ثبت شده و نرخ سود بسط پول در این بازار نیز برای سومین ماه متوالی در مرز 21 درصد رقم خورده است.
ثبات نرخ سود 21 درصدی بازار باز

به گزارش اقتصادنیوز ، روند عملیات بازار باز در هفته منتهی به 7 آذر ثابت مانده و تغییری را نسبت به هفته قبل خود نداشته است. در این بازار بانک مرکزی اوراق از بانک ها خریداری کرده که به منزله تزریق پول در بانک ها از این ناحیه محسوب می شود. 

در همین رابطه آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد در هفته اخیر بسط پول در بازار باز در سطح ثابتی قرار داشته و تغییری را ثبت نکرده است.

TORANJ

روند ثابت در بازار باز دو هفته اخیر

طبق داده های بانک مرکزی در سی و پنجمین هفته متوالی عملیات بازار باز در سال جاری، 67 هزار و 500 میلیارد تومان اوراق از بانک ها خریداری شده که نسبت به هفته قبل خود تغییری نداشته است.

نرخ سود عملیات بازار باز در این هفته ثابت بوده و برای سومین ماه متوالی در مرز 21 درصد به ثبت رسیده است.

بانک هایی که به بانک مرکزی اوراق فروخته اند باید در سررسید یک هفته بعد با احتساب نرخ سود دوباره این اوراق را از بانک مرکزی خریداری کنند. این در حالی است که البته حجم تزریق پول در بانک ها در بازار شبانه هفته اخیر صعودی شده است.

روند صعودی بازار بین بانکی در هفته منتهی به 7 آذر

طبق داده های بانک مرکزی در بازار شبانه تقریبا 30 هزار میلیارد تومان نقدینگی از سوی این نهاد در بانک های مقروض تزریق شده است. در این بازار ماهیت عملیات کوتاه مدت بوده و تاریخ سررسید در این بازار نهایتا سه روزه تلقی می شود. نرخ سود در معاملات این بازار دامنه 14 تا 22 درصدی داشته که در اختیار بانک مرکزی است. نرخ موزون بده بستان بانک ها در بازار شبانه که به صورت هفتگی منتشر می شود گویای نرخ بهره بین بانکی است که احتمالا روند صعودی معاملات در بازار بین بانکی می تواند بر این نرخ اثرگذار باشد.

TORANJE

 

 

 

تیتر یک
  • پیش‌بینی راجکت سندیکیت از نتیجه رقابت چین وهند

    اقتصادنیوز: از آن‌جایی که هند در حال بررسی چگونگی استفاده حداکثری از مزیت جمعیتی خود بوده، چین اولین کاهش سالانه جمعیت…

از دست ندهید
کارگزاری مفید