نمودار منحنی بازدهی اوراق در 3 شهریور؛ کاهش نرخ بازدهی سه ماهه

ردیابی پول‌های خارج شده از بازار سهام

کدخبر: 357592
اقتصاد نیوز : روند منحنی بازدهی اوراق دولتی نشان می‌دهد بخشی از پول‌های خارج شده از بورس وارد بازار اوراق شده است.

به گزارش اقتصادنیوز منحنی بازدهی اوراق دولتی با سررسید سه ماه نشان می‌دهد نرخ سود اوراق با سررسید سه ماهه از 18.5 درصد در روزهای گذشته به 15.5 درصد در روز جاری رسید. این کاهش سه واحد درصدی نرخ اوراق نشان می‌دهد تقاضا برای خرید اوراق با سررسید کوتاه مدت افزایش یافته است.

در همین زمینه

سریع‌ترین پیامد مداخله در بازار سهام آشکار شد؛ واکنش نرخ سود به مثبت شدن بورس

نرخ بهره آینده در میانه تابستان چند شد؟ منحنی بازده نقدی و آتی اوراق بدهی دولتی در ۲۹ مرداد

چشم سهامداران به دست دولت دوخته شد؛ پول‌پاشی؛ بورس را نجات می‌دهد؟

اسناد خزانه در فرابورس

در فرابورس اسناد اوراق خزانه اسلامی با نماد «اخزا» معامله میشود، این اوراق بدون کوپن هستند و نرخ سود ثابت ندارند.

 خریداران این اوراق تنها از تفاوت قیمت خرید و ارزش اسمی آن در سر‌رسید سود خواهند کرد. دارندگان این اوراق در تاریخ سررسید وجه نقدی معادل مبلغ اسمی، از دولت دریافت می‌کنند. این بازار به جهت آنکه اوراق دولتی خرید و فروش می‌شود بازار بدون ریسک شناخته می شود.چون نکول دولت در تعهداتش تقریبا صفر است.به همین دلیل نرخی بازدهی این اوراق می‌تواند راهنمای تحلیلگران و آحاد اقتصادی در شناسایی وضعیت انتظارات آتی باشد. در واقع این بازار نشان می‌دهد وقتی نرخ بازدهی در برهه ای افزایش می یابد نشان از این دارد که انتظارات سرمایه گذاران در آن مقطع خوش‌بینانه نیست و در مقابل و کاهش نرخ بازدهی حکایت از آن دارد که سرمایه گذاران به هر دلیلی انتظارات بازدهی خود را تعدیل کرده اند.

پول‌ها به جای بورس کجا می‌روند؟

وقتی برای سررسید سه ماهه تقاضای خرید اسناد خزانه بالا می رود و نرخ بازدهی در سررسید میان مدت نوسان چندانی ندارد نشانه ورود پول به بازار اوراق دولتی است.به نظر می رسد حقوقی های که از بورس خارج شده اند ترجیح داده اند سرمایه خود را برای یک بازه کوتاه مدت وارد بازار اوراق کنند.به همین دلیل هم نرخ بازدهی اوراق با سر رسیده سه ماه در یک هفته گذشته حدود سه واحد درصد کاهش یافته است.

منحنی بازده اوراق

 

منحنی بازده نقدی وآتی اوراق بدهی دولتی

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما