گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام پایتخت

رکود معاملات بورس / بازار در اضطراب و انتظار

کدخبر: 403637
اقتصاد نیوز : اقتصادنیوز: امروز 17 فرودین 1400 فعالان بازار سهام بیش از آن که به تابلوی بورس نگاه کنند به سرخط خبرها چشم دوخته‌ بودند.

به گزارش اقتصادنیوز ، امروز همه بازارها در انتظار اخبار سیاسی پیرامون نشست 5+1 درباره لغو تحریم‌ها بودند. فعالان بازار سهام نیز بیش از آن که به تابلوی بورس نگاه کنند به سرخط خبرها چشم دوخته‌اند. بنابراین بازار در رکود به سر برد و ارزش معاملات سهام باز هم کاهش یافت. در پایان معاملات امروز شاخص کل بورس هزار و 934 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 260 هزار واحد رسید.  

رشد شاخص دوام نیافت

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی 5 هزار واحد رشد کرد. اما پس از آن شروع به ریزش کرد و در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز دوشنبه هزار و 934 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 260 هزار و 800 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز در پایان معاملات 606 واحد نسبت به دیروز پایین آمد و در رقم 438 هزار و 370 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 3 واحد افت کرد و به رقم 17 هزار و 916 واحد رسید.

افت قیمت 68 درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 43 نماد رشد قیمت داشتند که 31 نماد بورسی و 12 نماد فرابورسی بودند. همچنین 328 نماد کاهش قیمت داشتند که 224 نماد بورسی و 104 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 9 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 68 درصد بازار افت قیمت داشتند.

کاهش خروج پول حقیقی 

در روز ‌‌دوشنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام 277 میلیارد تومان بود. هرچند شاهد تداوم خروج نقدینگی حقیقی از بورس بودیم اما نسبت به روز گذشته 44 درصد کاهش یافته است.

در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی را سهام شرکت پالایش نفت اصفهان (شپنا) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 27 میلیارد تومان بود. پس از شپنا، وتجارت (بانک تجارت) و برکت (شرکت دارویی برکت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. 

لیدرهای بازار

امروز «تاپیکو»، «فولاد» و «وغدیر» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس برکت صدرنشین است و شپنا و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز بپیوند، شگویا و ذوب پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند. 

در روز کاهش معاملات و ادامه رکود بازار، نمادهای خودرویی و بانکی بیشترین حجم معامله را داشتند. در جدول حجم معاملات سایپا در صدر قرار گرفته است. ایران خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به بانک تجارت تعلق داشت. خگستر و بانک ملت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

افت اندک ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و در رقم 82 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 2.5 درصد کاهش یافت و 2 هزار و 808 میلیارد تومان شد.

امروز شرکت پگاه گیلان (با نماد معاملاتی غگیلا) با صف‌ خرید 52 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غگیلا، شصدف (صنعتی دوده فام) و نمرینو (ایران مرینوس) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به خزر (فنرسازی زر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 54 میلیارد تومانی داشت. پس از خزر، غصینو (صنعتی مینو) و کاذر (فراورده‌های نسوز آذر) بیشترین صف فروش را داشتند.

امروز در سمت تقاضا، 80 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 20 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 89 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 11 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

کاهش نسبی ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 6 هزار و 371 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه 84 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز 18 درصد کاهش یافت و به رقم 2 هزار و 504 میلیارد تومان رسید. 

پالایشی‌ها و بانک‌ها در صدر جدول معاملات

در معاملات امروز  شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 165 میلیارد تومان بود.

پس از شپنا، برکت بیشترین ارزش معاملات را داشت و شتران رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن ایران خودرو و سایپا در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز سایپا با تعداد 383 میلیون و 55 هزار و 567 سهم در صدر قرار گرفته است. ایران خودرو در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به بانک تجارت تعلق داشت. خگستر و بانک ملت نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما