فراز و فرود شاخص‌های بازار سهام در روز سه‌شنبه؛

حرکت فواره‌ای بورس + نمودار

کدخبر: 425932
اقتصادنیوز: امروز 22 تیر 1400 شاخص کل دو نیمه متفاوت داشت،‌ ابتدا رشد کرد و سپس نزول کرد.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 410 واحد نزول کرد و به سطح یک میلیون و 303 هزار واحد رسید.

بورس

افت اندک شاخص

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در یک ساعت ابتدایی با رشد 5 هزار واحدی تا سطح یک میلیون و 309 هزار واحد بالا رفت. اما در ادامه روند نزولی پیدا کرد و در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز دوشنبه 410 واحد تنزل کرد و به سطح یک میلیون و 303 هزار و 925 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز 316 واحد نسبت به روز دوشنبه پایین آمد و در رقم 400 هزار و 336 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 66 واحد رشد کرد و به رقم 18 هزار و 948 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 198 نماد رشد قیمت داشتند که 138 نماد بورسی و 60 نماد فرابورسی بودند. همچنین 270 نماد کاهش قیمت داشتند که 191 نماد بورسی و 79 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 41 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 56 درصد بازار افت قیمت داشتند.

ورود پول حقیقی

در روز سه‌شنبه برای سومین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 18 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام صباح (حق تقدم سرمایه‌گذاری صبا تامین) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 131 میلیارد تومان بود. پس از صباح، زفکاح (حق تقدم کشت و دامداری فکا) و ومعادن (توسعه معادن و فلزات) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز نمادهای «فملی»، «شستا» و «جم» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند و سه نماد «کگل»، «ومعادن» و «نوری» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس ولکار صدرنشین است و ومدیر و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز لطیف، فتوسا و گدنا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز دوشنبه 22 درصد افت کرد و در رقم 256 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 20 درصد افزایش یافت و 687 میلیارد تومان شد.

شرکت محصولات کاغذی لطیف (با نماد معاملاتی لطیف) با صف‌ خرید 83 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از لطیف، نمادهای آپ (آسان پرداخت پرشین) و دپارس (پارس دارو) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به دی (بانک دی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 66 میلیارد تومانی داشت. پس از دی، غدام (خوراک دام پارس) و بکاب (صنایع جوشکاب یزد) بیشترین صف فروش را داشتند.

رشد ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 16 هزار و 423 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه 51 درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با رشد 9 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 7 هزار و 386 میلیارد تومان رسید که بیشترین رقم در 97 روز کاری گذشته از 27 بهمن سال گذشته تاکنون است.

«کاما» و «دی» رکورد داران معاملات بورس

در معاملات امروز نماد کاما (شرکت باما) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 240 میلیارد تومان بود.

پس از کاما، ثنوسا بیشترین ارزش معاملات را داشت و برکت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد کنور و صباح در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز دی (بانک دی) با تعداد یک میلیارد و 261 میلیون و 880 هزار و 750 سهم در صدر قرار گرفته است. وپارس در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به کرمان تعلق داشت. دو نماد وتجارت و خودرو نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما