گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بازار سهام؛

فشارِ فروش بر دوشِ شاخصِ بورس تهران + نمودار

کدخبر: 438825
اقتصادنیوز: امروز 16 شهریور 1400 شاخص‌ کل بیش از 15 هزار واحد نزول کرد و شاخص هم‌وزن بیش از 4 هزار واحد ریزش کرد.

به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 15 هزار و 403 واحد نزول کرد و 268 میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار خارج شد.

بورس

قرمزپوشی تابلوی بورس

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس نزولی شد و در نیم ساعت ابتدایی 13 هزار واحد افت کرد. اما پس  از آن تقاضای بازار بیشتر شد و شاخص اندکی بالا آمد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز دوشنبه 15 هزار و 403 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 523 هزار و 81 واحد رسید.

روند تغییرات شاخص هم‌وزن نیز مشابه شاخص کل بود و در پایان معاملات با افت 4 هزار و 256 واحدی نسبت به روز گذشته در رقم 465 هزار و 351 واحد ایستاد.

 همچنین شاخص کل فرابورس 99 واحد پائین آمد و به رقم 22 هزار و 665 واحد رسید.

بورس

افزایش ارزش صف های فروش

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز کاری گذشته 25 درصد افت کرد و در رقم 430 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 23 درصد افزایش یافت و 126 میلیارد تومان شد.

شرکت سرمایه‌گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری (مدیریت) با صف‌ خرید 127 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از مدیریت، نمادهای سپید (شرکت سپید ماکیان) و فمراد (شرکت آلومراد) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین صف فروش نیز به وهامون (شرکت سرمایه گذاری هامون صبا)  تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 40 میلیارد تومانی داشت. پس از وهامون، فرابورس (شرکت فرابورس ایران) و تایرا (شرکت تراکتورسازی ایران) بیشترین صف فروش داشتند.

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 137 نماد رشد قیمت داشتند که 102 نماد بورسی و 35 نماد فرابورسی بودند. همچنین 345 نماد کاهش قیمت داشتند که 242 نماد بورسی و 103 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 28 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 71 درصد بازار افت قیمت داشتند.

خروج پول حقیقی 

روز سه‌شنبه پس از 4 روز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 268 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.  

 در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فولاد (فولاد مبارکه) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 64 میلیارد تومان بود. پس از فولاد، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و شتران (پالایش نفت تهران) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در مقابل شسپا (شرکت نفت سپاهان) با 93 میلیارد تومان بیشترین ورود نقدینگی حقیقی را داشت و پس از شسپا، صبا (سرمایه گذاری صبا تامین) و مادیرا (صنایع ماشین های اداری ایران) بیشترین ورود پول را داشتند.

 لیدرهای بازار

روز سه‌شنبه نمادهای «فولاد»، «فملی» و «کچاد» بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشتند. 

همچنین سه نماد «میدکو»، «کگل» و «شسپا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند. 

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس برکت صدرنشین است و ولکار و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز مدیریت، لطیف و سپیدار پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

کاهش ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 21  هزار و 579 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌دوشنبه 26 درصد کاهش یافته است. 

ارزش معاملات خرد نیز با افت 21 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 9 هزار و 125 میلیارد تومان رسید.

میدکو و شسپا صدرنشینان جدول معاملات

در معاملات امروز میدکو (توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 359 میلیارد تومان بود.

پس از میدکو، شسپا بیشترین ارزش معاملات را داشت و برکت رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن صبا و شبندر در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز نماد شسپا (نفت سپاهان) با تعداد 884 میلیون و 603 هزار و 226 سهم در صدر قرار گرفته است. دی در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد خودرو تعلق داشت. دو نماد خساپا و کرمان نیز در رتبه‌های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

بورس

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما