تحلیل بازار سهام در هفته اول آذر 1400

نشانه های مثبت در بورس /بازدهی منفی شاخص‌ها

کدخبر: 456988
اقتصادنیوز: بازدهی شاخص ها در بازار سهام در هفته جاری دوباره منفی شد اما چالش ها و نشانه های مثبت در بازار سهام دیده می شود.

به گزارش اقتصادنیوز ، بازار سهام در پایان هفته جاری با بازدهی منفی شاخص ها روبه رو شد. در این روند شاخص کل (از چهارشنبه 26 آبان تا چهارشنبه تا 3 آذر)  با 1.1 درصد منفی و شاخص کل هم وزن نیز (از چهارشنبه 26 آبان تا چهارشنبه تا 3 آذر) با 0.8 درصد منفی مواجه شد.

بازدهی منفی شاخص ها در این هفته نسبت به ادوار قبلی با شدت کمتری روبه رو بود. با این وصف دلایل اصلی این روند به اتفاقات و احوالات دو هفته اخیر پیرامون دلار، کامودیتی ها، مذاکرات برجامی وین و صحبت های رئیس سازمان بورس و اوراق درباره وضعیت معاملات و بازار بوده است.

اکنون چالش اصلی در خصوص بازگشت شاخص به کانال 1.3 میلیون واحد است که بخشی از رفتار و ذهن خریداران را درگیر این موضوع کرده، دوباره بتوانند شاخص را به کانال 1.4 میلیون واحد سوق دهند. اگرچه در این میان باید تصریح کرد شکاف شکل گرفته با نشانه های روبه بهبودی هم همراه است.

نخستین نشانه روبه بهبود تقاضا، استمرار ورود پول حقیقی ها به بازار سهام و خروج پول حقیقی ها از صندوق های با درآمد ثابت است. با این وصف، فعلا همین مسئله هم نتوانسته از روند نزولی شاخص بکاهد. 

در دیگر شاخصه های عملکردی هم بازار با چالش دیگری روبه روست و آن سیگنال منفی ارزش بالای صف های فروش است که اگرچه تعیین کننده نخواهد بود و نمی توان آن را در قامت یک راهنما برای چشم انداز بازار قرار داد اما اثر خود را می تواند بر رفتار معامله گران بگذارد و این البته معنادار خواهد بود.

در سوی دیگر هم باید به برآیند شاخصه های عملکردی بازار در یک هفته جاری توجه کرد که در سمت حقیقی ها فعلا شرایط روبه بهبود و می تواند امیدوارکننده باشد. حقوقی ها هم البته در بستر این روند، استراتژی هایشان در یک هفته جاری متغییر بوده است. 

  • 2
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما