دومین روز صعودی بازار سهام؛

نهادهای مالی؛ پیشران بورس شدند /کیمیاتک در صدر

کدخبر: 475223
اقتصادنیوز: در آخرین روز کاری هفته شاخص‌های بازار سهام رشد کردند و گروه‌های واسطه‌گری مالی پیشران بورس شدند.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز چهارشنبه، 20 بهمن 1400، شاخص کل بورس تهران با افزایش 3 هزار و 43 واحدی نسبت به روز سه‌شنبه به رقم یک میلیون و 284 هزار و 119 واحد رسید. 

شاخص هم وزن بورس نیز با رشد 630 واحدی در سطح 326 هزار و 250 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 74 واحد بالا آمد و در سطح 17 هزار و 581 واحد قرار گرفت. 

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 209 نماد رشد قیمت داشتند که 156 نماد بورسی و 53 نماد فرابورسی بودند. همچنین 267 نماد کاهش قیمت داشتند که 179 نماد بورسی و 88 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 41 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 53 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

گروه‌‌های سبز بورس

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای گروه‌ «فعالیت‌های جنبی مرتبط با واسطه‌گری مالی» افزایش یافت و این گروه سبزترین گروه‌ بازار بود. انرژی، کالا، بورس، فرابورس، امین، تملت، امید و لوتوس از جمله نمادهای سبزپوش این گروه بودند.

گروه‌های «بیمه و صندوق‌های بازنشستگی» و «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» دیگر گروه‌هایی هستند که اغلب نمادهای آن‌ها سبزپوش شدند.

نمادهای مؤثر بر شاخص‌های بازار سهام

امروز نمادهای «فارس»، «ومعادن» و «وپاسار» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند و «فولاد»، «فملی» و «شپدیس» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «غصینو» و «اتکای» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «مارون»، «آریا» و «توسن» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس کیمیاتک صدرنشین است و خودرو و فملی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای تجلی، توسن و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

رکود نسبی معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 5 هزار و 66 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 772 میلیارد تومان بود که 15 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز افت کرد و با کاهش 3 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 11 میلیارد تومان رسید که 59 درصد از کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد. 

بورس

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی