افزایش ارزش معاملات خرد سهام؛

شستا، شاخص بورس را پائین کشید +نمودار

کدخبر: 480033
اقتصادنیوز: امروز نماد شستا - شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی- بازگشایی شد و با افت قیمت مواجه شد. شستا به تنهایی هزار و 553 واحد شاخص کل را پائین کشید و بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشت.

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز چهارشنبه، یازدهم اسفند 1400، شاخص کل بورس تهران با کاهش 780 واحدی نسبت به روز دوشنبه به رقم یک میلیون و 281 هزار و 152 واحد رسید. 

اما شاخص هم وزن بورس با رشد 208 واحدی در سطح 334 هزار و 156 واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) 31 واحد پائین آمد و در سطح 17 هزار و 642 واحد قرار گرفت. 

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، 242 نماد رشد قیمت داشتند و 403 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 37 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 62 درصد بازار افت قیمت داشتند. 

نمادهای مؤثر بر شاخص‌ها

امروز با بازگشایی شستا، پس از برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده و افزایش سرمایه، قیمت سهام این نماد بزرگ بازار کاهش یافت و به تنهایی هزار و 553 واحد شاخص کل را پائین کشید و بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص کل بورس گذاشت.

پس از شستا، نمادهای «خودرو»، «وبملت» و «فولاد» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل داشتند. در مقابل نمادهای «کگل»، «وغدیر» و «کچاد» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «بپاس»، «زاگرس» و «وملل» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «غصینو»، «بساما» و «توسن» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و خودرو و ثشاهد در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای فزر، تجلی و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 6 هزار و 123 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و 224 میلیارد تومان بود که 20 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام نیز رشد کرد و باافزایش 24 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 162 میلیارد تومان رسید که 52 درصد از کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد.

بورس

تیتر یک
از دست ندهید
فلای تودی