کاهش ارزش معاملات، نگران کننده شد

امید به بورس کمرنگ شد/پیش بینی بازار سهام امروز

کدخبر: ۵۵۳۱۷۴
اقتصادنیوز: نشانه های نزولی در بورس تهران هر روز بیشتر از قبل ظاهر می شوند. فعلا بازار به این نتیجه رسیده که ادامه رشد، به این زودی محقق نخواهد شد.
امید به بورس کمرنگ شد/پیش بینی بازار سهام امروز

به گزارش اقتصادنیوز ، زمانی که بورس رشد می کند و به قله ای می رسد که قرار است از آنجا افت کند، ابتدا معامله گران این افت را قبول نمی کنند. تصور می کنند افت تنها یک اصلاح موقت خواهد بود و بازار دوباره به شرایط خوب خود باز می گردد.

فوری/ تکلیف عرضه خودرو در بورس یکسره شد

به همین دلیل است که در آن نقاط بالایی، همچنان تحرکات زیادی در بازار شکل می گیرد. اما به مرور و زمانی که بازار سهام کم کم از قله فاصله می گیرد، معامله گران به این نتیجه می رسد که بازار سهام وارد فاز نزولی شده و دیگر خبری از رشد نیست.

سود ۴۰۰ میلیونی کارکنان حج و زیارت از عرضه بدون نوبت خودرو

این همان اتفاقی بود که تابستان سال 99 رخ داد. تا مدت ها معامله گران تصور می کردند بازار به زودی برمی گردد و دوباره صعودی می شود. اما هرچه بیشتر زمان گذشت، عمق وضعیت نزولی بیشتر بر همگان روشن شد.

جهش ۳۰ میلیون تومانی قیمت این خودرو در بازار

این روزها گرچه شرایط با تابستان 99 تفاوت های زیادی دارد، اما به هر حال بازار به یک مقاومت مستحکم رسیده و طبیعی است که به سمت پایین حرکت کند. تا چند روز قبل افراد بیشتری بودند که امید به ادامه رشد بازار داشتند، اما در بازار روز چهارشنبه هفته گذشته اتفاقاتی رخ داد که بسیاری از این افراد امید خود را از دست دادند. 

کاهش ارزش معاملات، نگران کننده شد

مهم ترین رویداد بازار سهام روز چهارشنبه، کاهش ارزش معاملات تا رقم 4500 میلیارد تومان بود. این رقم نصف رقمی است که تا دو هفته قبل در بازار معامله انجام می شد. نصف شدن ارزش معاملات واضح ترین سیگنالی است که می توان برای آینده بورس دریافت کرد.

حالا هم گرچه بازار همچنان شانس صعودی شدن دارد، اما این اتفاق تا زمانی که ارزش معاملات خرد بیشتر نشود رخ نخواهد داد. حالا که ارزش معاملات به 4500 میلیارد تومان رسیده، بیش از هر زمانی معامله گران باید توجه خود را به رقم معاملات معطوف کنند.

رشد ارزش معاملات فعلا تنها علامتی است که می تواند نشان دهنده بازگشت بازار به روند صعودی باشد. البته رشد ارزش معاملات تنها در یک روز ارزشی ندارد و این رشد باید به صورت مداوم و در چندین روز رخ دهد.

افزیش خروج پول

به عبارتی حتی اگر شاخص چند روز هم مثبت شود و رشدهای محدود و کوچک داشته باشد، اما ارزش معاملات به صورت متوالی بالا نرود، نمی توان گفت که دوره افت بازار به پایان رسیده است.

چهارشنبه البته شتاب خروج پول حقیقی ها از بازار هم بیشتر شد و از رقم 85 میلیارد تومان در روز سه شنبه، به 207 میلیارد تومان در روز چهارشنبه رسید. ضمن اینکه شاخص قدرت خریداران حقیقی نیز دوباره به زیر عدد یک رفت.

در این شرایط و با توجه به شیب صعودی شاخص ها در نیمه دوم زمان معاملات روز چهارشنبه، برای امروز می توان در ابتدای بازار رشدی محدود در شاخص ها را متصور بود، اما این رشد به شرطی ادامه پیدا خواهد کرد که ارزش معاملات نیز بالا برود.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی