سرمایه گذاران برای ورود مجدد به بورس عجله نکنند!

شرط پایان نزولِ بزرگ بورس/پیش بینی بازار سهام

کدخبر: ۵۵۵۹۰۰
اقتصادنیوز: حرکت خلاف جهت بورس و دلار، بسیاری از سرمایه گذاران را از بازار سهام ناامید کرده و این موضوع منجر به خروج متوالی پول از بورس توسط سرمایه گذاران حقیقی شده است.
شرط پایان نزولِ بزرگ بورس/پیش بینی بازار سهام

به گزارش اقتصادنیوز ، اقتصاد کشور دوباره در شرایط تورمی قرار گرفته و قیمت ها در بازارهای مختلف در حال افزایش هستند. اما در این میان تنها بازاری که رشد نمی کند، بورس است.

بورس در مسیر نزول

بازار سهام که روند نزولی سنگینی را از مرداد 1399 آغاز کرده، همچنان در روند نزولی قرار دارد و سیگنال صعودی شدن بازار صادر نشده است.

گرچه به دلیل وضعیت موجود در بازارها و نرخ های مواد اولیه و نرخ های فروش شرکت ها، به زودی سیگنال صعودی شدن بورس نیز صادر می شود اما همچنان در روند نزولی بزرگ بازار قرار داریم.

کف قیمت پژو ۲۰۷ به ۳۰۰ میلیون تومان رسید

پایان نزول بزرگ نزدیک است؟

تحلیلگران بر این باورند که این بار بازار سهام تا هر میزانی که پایین برود، آخرین بار خواهد بود که آن نقطه را می بیند و پس از آن وارد روند صعودی بزرگی خواهد شد و روند نزولی بزرگ بازار نیز به پایان می رسد.

البته طی 30 ماه گذشته بارها بازار وارد روند صعودی موقت شده که این روندهای صعودی، اصلاح هایی در جهت روند نزولی بزرگ بازار بوده اند، اما این بار به نظر می رسد بازار باید روند نزولی را به پایان برساند و وارد روند صعودی بزرگ خود شود.

نشانه رکود بازار

برای ورود به روند صعودی بلند مدت، ابتدا باید شاخص کل محدوده مقاومتی 1.6 الی 1.7 میلیون واحدی را به بالا بشکند و پس از آن می توان گفت که روند نزولی بزرگ، واقعا به پایان رسیده است.

البته سرمایه گذاران برای ورود مجدد به بورس نباید عجله کنند. فعلا باید وضعیت بازار رصد شود و با توجه به اتفاقاتی که در بازار رخ می دهد می توان نتیجه گرفت که چه زمانی باید اقدام به خرید جدید سهام کرد.

فعلا کاهش ارزش معاملات بازار سهام نشان می دهد این بازار در رکود به سر می برد و تا زمانی که تحرکات جدی در این بخش مشاهده نشود، سیگنال صعودی شدن بازار صادر نمی شود.

حرکت نقدینگی به سمت صندوق های درآمد ثابت

چهارشنبه هفته گذشته ارزش معاملات خرد بازار سهام حتی به 3 هزار میلیارد تومان هم نرسید که این یک هشدار برای فعالان بورس است. رکود موجود در بورس توسط همین آمارها قابل تشخیص است و فعلا می توان گفت که بازار در رکود به سر می برد.

همچنین طی 20 روز معاملاتی گذشته، 15 روز پول به صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت تزریق شده و تنها در 5 روز پول از این صندوق ها خارج شده است. همین موضوع هم یکی دیگر از علائم رکود بورس است چراکه سرمایه گذاران ترجیح می دهند در شرایط رکود بازار، پول خود را به صندوق های درآمد ثابت بسپارند تا از ریسک کاهش قیمت ها در بازار سهام در امان بمانند.

با توجه به وضعیت بازار و معاملات هفته گذشته، برای این هفته هم می توان کاهش شاخص ها را متصور بود و در روز جاری با توجه به شیب نزولی شاخص ها در روز چهارشنبه، احتمال بازگشایی منفی شاخص ها بیشتر است.

پربازدیدترین‌ها
اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    اخبار بیشتر در سرویس سایر رسانه ها
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی