بررسی معاملات این هفته بازار سهام

پیش بینی بازار سهام هفته/کاهش شدید علائم حیاتی شاخص‌های بورس تهران!

کدخبر: ۶۱۶۰۴۷
اقتصادنیوز: بورس تهران در جریان معاملات این هفته با کاهش شدید متوسط ارزش معاملات خرد و خروج جریان پول حقیقی از سهام مواجه بود. در این هفته تراز شاخص کل به مقاومت 2 میلیون و 200 هزار واحدی نرسید و در انتهای هفته نوسانات روزانه شاخص‌ها کاهش یافت.
پیش بینی بازار سهام هفته/کاهش شدید علائم حیاتی شاخص‌های بورس تهران!

به گزارش اقتصادنیوز ، بورس تهران در روز ابتدای این هفته شاهد خروج پول حقیقی از سهام و خروج سنگین از صندوق‌های درآمد ثابت بود. ارزش معاملات خرد نیز که در هفته قبل تراز 8 همتی را تجربه کرده بود در انتهای هفته به سطح 5 همتی رسیده بود؛ در دو روز ابتدایی این هفته تا سطح 6 همتی رشد کرد. در این هفته متوسط ارزش معاملات خرد روزانه با 30 درصد کاهش به نسبت هفته قبل تا سطح 5 هزار و 287 میلیارد تومانی پایین آمد. برآیند جریان پول حقیقی در هفته آخر آبان ماه مثبت 424 میلیارد تومان بود و هفته اول آذر به منفی 212 میلیارد تومان رسید و در هفته قبل خالص تغییرات مالکیت حقیقی تا مثبت 25 میلیارد تومان افزایش داشت.

در این هفته بار دیگر خالص جریان پول حقیقی منفی شد و شاهد خروج 855 میلیارد تومان پول حقیقی از سهام بودیم. تراز شاخص کل بورس تهران نیز در انتهای هفته قبل دو میلیون و 171 هزار واحد بسته شد و در روز انتهایی این هفته تا سطح 2 میلیون و 158 هزار واحدی ریزش داشت و بازدهی منفی 6 دهم درصدی را به ثبت رساند. شاخص کل هم‌وزن بورس تهران نیز که در هفته دوم آذر ماه بازدهی مشابه شاخص کل داشت؛ در این هفته 64 صدم درصد رشد تراز یافت و این بار عملکردی متفاوت از خود به نمایش گذاشت.

بازار سهام از نیمه دوم پاییز امسال، روند رکودی و نزولی خود را کنار گذاشته و با کاهش مشکلات و بحران‌های صنایع سنگین بازار سهام؛ پس از چندین ماه شاهد رشد ارزش معاملات خرد در روزهای صعودی شاخص‌ها هستیم. نیمه اول پاییز امسال بازار سهام با ریزش شدید ارزش معاملات در روز‌های مثبت بازار و رشد ارزش معاملات در روز‌های نزولی سپری شد. واکنش معاملاتی بازار سهام به اخبار مثبت و منفی در نیمه اول پاییز شدیدا نگران کننده شده بود. با این حال بازار سهام روند صعودی خود را برای گذر از سطح 2 میلیونی و 2 میلیون و 100 هزار واحدی پیدا کرد و منتظر واکنش‌ها به سطح بعدی هستیم.

شرایط بازار سهام؛ قبل از آغاز چهارمین هفته آذرماه

بورس تهران هفته چهارم آذر ماه را با سطح حمایتی 2 میلیون و 100 هزار واحدی شاخص کل و سطح حمایتی 750 هزار واحدی شاخص هم‌وزن آغاز خواهد کرد. در صورتی که روز شنبه بیست و پنجم آذرماه، شاخص‌های سهامی با افت تراز مواجه شوند؛ هفته چهارم آذرماه از رشد تراز قابل توجه شاخص‌های سهامی محروم می‌شود اما با ثبت رشد تراز در روز ابتدایی، احتمال گذر از سطح 2 میلیون و 200 هزار واحدی شاخص کل و تراز 760 هزار واحدی هم‌وزن افزایش می‌یابد.

020924

با این تفاسیر، همچنان اصلی‌ترین سیگنال برای تشخیص آغاز روند صعودی قدرتمند شاخص‌های سهامی سطح 8 یا 9 همتی ارزش معاملات خرد است. ارزش معاملات خرد در این هفته شدیدا افت کرد و شاهد خروج متداوم جریان پول حقیقی از سهام بودیم که می‌توان این روند را اصلاح رود صعودی دومین هفته آذر ماه برآورد کرد. بازار سهام منتظر واکنش دلار به روابط بین الملل کشورمان است. در این هفته یکی از عواملی که اثرگذاری بالایی بر روند بازار سهام خواهد داشت؛ تقاضای دلار خواهد بود.  تحلیل‌گران همچنان بر این باورند که با ثبات نرخ دلار بازار آزاد در سطح کمتر از 55 هزار تومان، ارزش معاملات خرد روزانه از 9 همت فراتر نمی‌روند.

در این شرایط پیش بینی می‌شود هفته آتی، سطح ارزش معاملات خرد در مدار 5 تا 8 همتی قرار گیرد و با جابه‌جایی موقعیت‌های سرمایه‌گذاری در میان معامله‌گران با تغییرات پیش آمده در چشم‌انداز صنایع، بورس تهران با افزایش تراز کند و اندک شاخص‌های سهامی مواجه باشد.

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی