تاثیر روانی کاهش امید به مذاکرات؛

بازگشت خودروهای وارداتی‌به‌جاده افزایش‌قیمت‌

کدخبر: 425450
اقتصادنیوز: پرونده خودروهای وارداتی در یک‌ماه گذشته (20 خرداد تا 20 تیرماه) با افزایش 70 تا 160 میلیون تومان بسته شد تا وارداتی ها یکماه گذشته را با رشد قیمت به پایان رسانند.

به گزارش اقتصادنیوز ؛ در مدت زمان مورد بررسی بیشترین رشد قیمت به «آزرا مدل 2019» در دو رنگ مشکی و سفید رسید و در میان وارداتی هایی که ارزیابی می شوند نیز « میتسوبیشی اوتلندر تیپ 5» تنها خودرویی است که در مدت زمان مورد بررسی افتی 70 میلیون تومانی داشته است.  

رشد قیمت در بازار وارداتی ها در حالی ثبت شده که با شیوع پیک پنجم کرونا از هفته گذشته بازار خودرو نیز با تعطیلی نمایشگاههای خودرو و مراکز شماره گذاری تعطیل شدند، اما این امر نیز نتوانست ترمز رشد قیمت در بازار را بکشد. از سوی دیگر بازار وارداتی ها در حالی روند افزایشی به خود گرفته اند که به گفته فعالان بازار خودرو خرید و فروش در بازار به صورت بسیار محدود صورت می گیرد و غالب خریداران و فروشندگان فعلا تمایلی برای خرید و فروش ندارند هرچند با آغاز تعطیلات تابستانی بازار با تقاضای محدود روبرو شده است. با این شرایط شاید بتوان گفت تعطیلات تابستانی یکی از عوامل اثرگذار بر افزایش قیمت خودروهای وارداتی در بازار بوده است، اتفاقی که به گفته فعالان بازار خودرو هر سال با شروع سال جدید و تعطیلات تابستان رخ می دهد.   

از سوی دیگر فعالان بازار خودرو بر این نکته نیز تاکید می کنند که کاهش امید نسبت به نتیجه مذاکرات نیز موجب شده تا بازار روند معکوس به خود گیرد؛‌ در ماههای گذشته و با توجه به دید مثبتی که در خصوص نتایج مذاکرات وجود داشت موجب شده بود تا بازار شکل کاهشی به خود گیرد اما این روند در حال حاضر تغییر کرده است. روندی که تنها در برگیرنده خودروهای وارداتی نمی شود و مونتاژی ها و داخلی ها را نیز در برگرفته است.

همچنین «ریز نوسات نرخ دلار» نیز در هفته های اخیر بر روند بازار اثرگذار بوده است. بالا و پایین شدن نرخ دلار در بازار علاوه بر سردرگمی فعالان بازار خودرو موجب شده تا بازار خودروهای وارداتی طی یکماه گذشته با رشد قیمت روبرو شوند.

قیمت برخی وارداتی ها در بازار

 اما خودروهای وارداتی 20 تیر 1400 با چه قیمتی در بازار عرضه شدند؟ ارزیابی بازار نشان می دهد، «آزرا » مدل 2019 که در بازار وارداتی های در میان خودروهای جدید قرار دارد در آخرین هفته خردادماه با رنگ مشکی و بدون کارکرد با قیمتی در حدود 2 میلیارد 410 میلیون تومان در بازار عرضه شد که نسبت به یکماه گذشته رشدی 160 میلیون تومانی داشته است.

از سوی دیگر رنگ سفید این خودرو با کارکرد صفر نیز در مدت زمان مورد بررسی  با رشد 150 میلیون تومانی روبرو شد، بطوریکه این خودرو در این هفته در بازار 2 میلیارد و 450 میلیون تومان قیمت گذاری شد.

از دیگر خودروهایی وارداتی می توان به «رنو تالیمسان» مدل 2018 اشاره کرد. این خودرو نیز با   بدون کارکرد امروز در بازار با قیمت یک میلیارد و 550 میلیون تومان خرید و فروش شد و با این شرایط نسبت به یکماه اخیر رشدی 100 میلیونی را تجربه کرد.

اما «النترا» مدل 2018 بدون کارکرد که از آن می توان به عنوان یکی از خودروهای پرطرفدار در بازار یاد کرد، امروز  20 تیر 1400 با قیمت یک میلیارد و 250 میلیون عرضه شد و نسبت به مدت زمان مورد بررسی رشدی 130 میلیون تومانی را ثبت کرد.

از سوی دیگر «میتسوبیشی اوتلندر» تیپ 5 بدون کارکرد نیز که از آن می توان به عنوان یکی از خودروهای شاسی بلند جدید در بازار یاد کرد، در مدت زمان مورد بررسی افتی 70 میلیون تومانی نسبت یکماه گذشته در بازار را تجربه کرد و قیمت آن به یک میلیارد و 750 میلیون تومان در بازار رسید.

اما توسان ix35‌ نیز در مدت زمان مورد بررسی  دو مدل 2017 و 2018 در بازار عرضه شد. براساس رصد بازار خودرو می توان گفت مدل 2017 این خودرو بدون کارکرد امروز با قیمت یک میلیارد و 700 میلیون تومان در بازار خرید و فروش شد و نسبت به یکماه گذشته  30 میلیونی را تجربه کرد. مدل 2018 این خودرو نیز در بازار یک میلیارد و 800 میلیون تومان در بازار قیمت گذاری شد و رشد 10 میلیونی را نسبت به یکماه اخیر تجربه کرد.

وارداتی 20

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما