رصد بازار خودروهای داخلی؛

شوک برجامی به بازار؛ ریزش قیمت خودروهای داخلی + جدول

کدخبر: ۵۱۵۸۵۱
اقتصادنیوز: پرونده بازار خودرو در آخرین هفته مردادماه 1401 با ریزش یک تا هفت میلیونی قیمت بسته شد؛ ریزشی که شامل تمام خودروهای ارزیابی شده سایپا و پرتیراژهای ایران خودرو می شود.
شوک برجامی به بازار؛ ریزش قیمت خودروهای داخلی + جدول

به گزارش اقتصادنیوز ؛ پاسخ ایران به مذاکرات احیای برجام و انتشار اخبار مثبت به نزدیک شدن به توافق احتمالی برجام یکی از عواملی است که بسیاری از فعالان بازار خودرو افت قیمت در بازار را به آن نسبت می دهند؛ به گفته فعالان بازار خودرو انتشار اخبار برجامی موجب شد تا بسیاری در بازار خودرو به فروشنده بدل شوند و این امر موجب شده تا قیمت ها در آخرین هفته مردادماه شکل کاهشی به خود گیرد.

علاوه بر سیگنال های مثبت آغاز عرضه خودرو در بورس کالا نیز بر کاهشی شدن قیمت خودرو در بازار اثرگذار بوده است. طرح عرضه خودرو در بورس کالا هم که مدت ها است بسیاری در انتظار اجرای آن هستند در هفته جاری اجرایی شد و گروه بهمن اقدام به عرضه ۱۷۵ دستگاه خودرو فیدلیتی پنج نفره، ۱۷۵ دستگاه فیدلیتی هفت نفره، ۲۵۰ دستگاه دیگنیتی کرد؛ عوامل دیگری که موجب شد تا قیمت خودرو در بازار کاهشی شود.

براساس ارزیابی بازار در هفته سپری شده بیشترین افت قیمت به «کوییکR» و «پژو 207 دنده ای» مربوط می شده و این دو خودرو در آخرین هفته مرداد ماه افتی 7 میلیونی در بازار داشته اند و «شاهین»، «سمند LX با موتورEF7»، «ساینا»، «سورن پلاس»، «دنا پلاس» و «پژو 207 سقف شیشه ای» نیز در بازار افتی 6 میلیون را ثبت کرده اند.

این 11 خودرو را بدون قرعه کشی بخرید

 قیمت کوییک در بازار خودرو

این هفته خانواده کوییک با افت هفت تا پنج میلیون تومان در بازار عرضه شدند. با این شرایط «کوییکR » در بازار 205 میلیون تومان قیمت گذاری شد و افتی هفت میلونی را تجربه کرد و «کوییک معمولی» هم در بازار افتی پنج میلیونی داشت و 200 میلیون تومان قیمت خورد.  اما «شاهین» این هفته را با افت 6 میلیونی سپری کرد و در بازار 360 میلیون تومان دست به دست شد.

شاهین 28

قیمت تیبا در بازار خودرو

از سوی دیگر رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که خانواده تیبا این هفته با افت یک تا 2 میلیون در بازار قیمت گذاری شدند. با این شرایط «تیبا صندوقدار» افت 2 میلیونی در بازار داشت و 198میلیونی شد و «تیبا 2 معمولی» هم با افت یک میلیونی در بازار 204 میلیون تومان دست به دست شد. اما «ساینا» دیگر محصول گروه خودروسازی سایپا این هفته با افت 6 میلیونی در بازار 201 میلیون تومان به فروش رفت.

تیبا 28

قیمت محصولات پژو در بازار

اما وضعیت 207ها در هفته ای که گذشت چگونه بود؟ ارزیابی بازار نشان دهنده آن است که در این هفته «پژو 207 دنده ای» در بازار تغییر قیمت نداشت و 392 میلیون تومان از سوی فعالان بازار قیمت داده شد و افتی هفت میلیونی در بازار داشتند، «پژو 207 سقف شیشه ای» هم با افت 6 میلیونی در بازار 401 میلیون تومان قیمت خورد.

پژو 28

قیمت خانواده سمند در بازار

اما خانواده سمند این هفته در بازار با افت 2 تا 6 میلیون تومانی در بازار  عرضه شد. براساس ارزیابی بازار «سمندLX » در بازار افتی 2 میلیونی داشت و 305 میلیون تومان قیمت خورد،  «سمند LX با موتورEF7» هم این هفته افت 6 میلیونی قیمت را ثبت کرد و 345 میلیون تومان در بازار دست به دست شد، «سمند سورن پلاس» هم این هفته افت 6 میلیونی داشت و در بازار 336 میلیون قیمت خورد.

سمند 28

قیمت سایر پرطرفدارها

در میان سایر خودروهای پرطرفدار بازار هم «دنا پلاس توربو اتومات» این هفته با افت 6 میلیونی در بازار 503 میلیون تومان دست به دست شد. «دنا معمولی» هم ثبات قیمت داشت و در بازار  392 میلیون تومان قیمت گذاری شد و افتی 2 میلیون تومانی را ثبت کرد. «رانا پلاس» یکی دیگر از خودروهای پرطرفدار بازار نیز این هفته با افت 2 میلیونی در بازار 300 میلیون تومان دست به دست شد.

رانا 28

 

همچنین در اکوایران ببینید: رونمایی از سناریوی خودروی ارزان

 

تیتر یک
از دست ندهید
کارگزاری مفید