خطر چسب نیکوتین برای 4 گروه از سیگاری ها

کدخبر: 430115
اقتصاد نیوز:سیگاری ها که دچار دیابت نوع یک، بیماری‌های کلیوی و کبدی و زخم معده هستند در ترک سیگار نباید از چسب یا پچ های نیکوتین استفاده کنند.

پچ‌های نیکوتین عوارض جانبی زیادی دارند که شامل تحریک پوستی و اختلال در خواب می‌شود.

 

به گزارش آنا، میلیون‌ها نفر در جهان از محصولات ترک سیگار استفاده می‌کنند اما افراد کمی از عوارض جانبی پچ‌های نیکوتین آگاه هستند. پچ‌های نیکوتین مانند آدامس‌ها و آب‌نبات‌های نیکوتینی در دسترس قرار دارند و کاربران می‌توانند بدون نیاز به نسخه، آنها را تهیه کنند.

وقتی این پچ‌ها روی پوست قرار می‌گیرند، دُز کم اما ثابتی از نیکوتین را طی ۱۶ تا ۲۴ ساعت آزاد می‌کنند. پچ‌های ۱۶ ساعته مناسب افرادی است که مقدار مصرفشان کم یا متوسط باشد و پچ‌های ۲۴ ساعته نیز مناسب افرادی است که مصرف روزانه بالایی دارند چراکه هر ساعت مقداری نیکوتین رها می‌کند. با این حال پچ‌های نیکوتین عوارض جانبی بالایی دارد.

پچ‌های نیکوتین برای همه افراد بی‌خطر نیستند، برای مثال افراد سیگاری با سابقه بیماری قلبی یا فشار خون بالا نباید از این محصولات استفاده کنند. مبتلایان به دیابت نوع یک، بیماری‌های کلیوی و کبدی و زخم معده نیز نباید از پچ‌های نیکوتین استفاده کنند. محصولات ترک سیگار ممکن است باعث درد قفسه سینه، سردرد، تپش قلب و واکنش‌های دیگر شود.

ترک-سیگار

یکی از رایج‌ترین عوارض جانبی پچ‌های نیکوتین تحریک پوست است، حدود ۲۰ درصد از افراد سیگاری پس از استفاده از این محصولات دچار التهاب پوستی می‌شوند. این پچ‌ها می‌توانند خواب افراد را نیز مختل کرده و باعث رویاهای غیرمعمول شود. نیکوتین در هر شکلی می‌تواند خواب شبانه را مختل کند.

این ماده اعتیادآور دوپامین، سروتونین و سایر مواد شیمیایی می‌شود که باعث ایجاد احساس خوب می‌شوند را آزاد می‌کند. غلظت پلاسمای نیکوتین در طول روز در نوسان است، این ماده صبح‌ها در کمترین حالت قرار دارد. این نوسانات می‌تواند بر سطح انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز اثر بگذارد و ساعت داخلی بدن را مختل کند.

زمان مورد نیاز برای به خواب رفتن در افراد سیگاری در مقایسه با افراد غیرسیگاری بیشتر است. به عبارت دیگر بیشتر طول می‌کشد تا افراد سیگاری به خواب بروند. از سوی دیگر، نیکوتین می‌تواند آسم و بیماری‌های مرتبط با کم‌خوابی را بدتر کند. محصولات ترک سیگار می‌تواند اثرات مشابهی داشته باشند، درواقع این امر به نحوه واکنش بدن به نیکوتین بستگی دارد. توصیه می‌شود که پچ نیکوتین چند ساعت قبل از زمان خواب برداشته شود تا منجر به بی‌خوابی نشود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما