بهترین واکسن کرونا را بشناسید

کدخبر: 431899
اقتصاد نیوز : توکلی گفت: در حال حاضر در شرایط وخیمی در کشور به سر می‌بریم؛ بنابراین باید توجه داشت که بهترین واکسن اولین واکسن است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، نادر توکلی معاون درمان ستاد کرونای استان تهران در برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به کاهش مرگ‌ومیر افراد بالای ۶۰ سال پس از واکسیناسیون در تهران ادامه داد: بهترین واکسن اولین واکسن است.

وی با اشاره به اینکه هیچ واکسنی تمام مراحل را طی نکرده است گفت: مطالعات واکسیناسیون در فاز ورود اضطراری است، عوارض واکسیناسیون شاید جای بحث داشته باشد، برخی از واکسن‌ها در بعضی از جوامع از نظر عوارض جانبی مطالعات دقیق تری را انجام داده اند.

توکلیان با اشاره به اینکه واکسن استرازنکا مطالعات جامع‌تر و سیستم ثبت بهتری را به دنبال دارد نکته‌ای که مهم است این است که هیچ چیزی در مورد واکسیناسیون مطلق نیست افزود: هدف‌گذاری واکسیناسیون به شدت این است که کاهش بیماری شدید و مرگ و میر را در پی داشته باشد.

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران خاطرنشان کرد: در حال حاضر در شرایط وخیمی در کشور به سر می‌بریم، تهران طبیعتاً متاثر از کل کشور است، در حال حاضر بالغ بر ۲۵ هزار مراجعه سرپایی به بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی داریم و این میزان فارغ از تعدادی است که به مطب‌ها مراجعه می‌کنند.

وی بیان کرد: در روز حدود ۵ هزار تا ۵ هزار و ۵۰۰ بیمار به صورت درمان تخصصی سرپایی در بیمارستان‌ها تحت عنوان کلینیک‌های بستری موقت هستند، در بیمارستان‌های سطح استان تهران که حدود ۱۰۰ بیمارستان است، بیماران درگیر مستقیم و غیرمستقیم بیماری کووید هستند از این تعداد ۱۵۰۰ تا ۲ هزار بیمار در ۲۴ ساعت راهی بخش‌های بستری می‌شوند.

توکلیان تصریح کرد: پیش‌بینی مشخصی در مورد وضعیت هفته آینده و هفته‌های بعدی بیماری نداریم، چیزی که می‌توان در مورد آن اظهار نظر کرد افزایش مرگ و میر است، که از هفته گذشته هم این افزایش مرگ و میر کماکان ادامه دارد، کمیته علمی در سطح کشور و در سطح ستاد کرونا دستورالعمل‌هایی را در زمینه استفاده از دارو‌های مختلف تدوین می‌کند، به نظر می‌رسد کماکان بخشی از نیاز به صورت القایی باشد

معاون درمان ستاد کرونای استان تهران با اشاره به اینکه جایگاه ساز مان‌های بیمه‌گر باید مورد توجه قرار بگیرد به طوری که خدمات دارویی در بیماری کرونا گران قیمت است ادامه داد: اگر سازمان‌های بیمه‌گر نتوانند نقدینگی لازم را تامین کنند طبیعی است که بیمارستان‌ها به دلیل ماهیت خودگردان بودنشان به مشکل بر می‌خورند.

سیدمحمد جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در بخش دیگری از برنامه با اشاره به افزایش بستری کودکان در پیک پنجم کرونا گفت: مرگ و میر در کودکان نداشتیم، اما شاهد افزایش بستری کودکان در بیمارستان‌ها هستیم.

وی اظهار کرد: کودکان مبتلا شده به کرونا در مهمانی‌های شبانه و یا مراسم‌های عروسی در ۱۰ روز اخیر شرکت کرده بودند و اتفاقاً کل خانواده با هم درگیر شده اند و تظاهرات متاسفانه این دوره در بچه‌ها شدیدتر شده که شاهد بستری آن‌ها هستیم، اما خوشبختانه پاسخ به درمان بسیار خوب بوده است یعنی به دارو‌های تجویز شده خوب جواب می‌دهند.

دهقان منشادی معاون درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) در ادامه برنامه با اشاره به اینکه بیش از۵۵۰ بیمار کرونایی در بیمارستان امام خمینی (ره) بستری هستند عنوان کرد: روزانه بیش از ۴۰۰ بیمار در بیمارستان امام خمینی (ره) به صورت سرپایی خدمات می‌گیرند.

وی تصریح کرد: روزانه ۸۰ تا ۹۰ بیمار جدید در مجتمع بیمارستانی امام بستری می‌شوند، تمامی بیمارستان‌های کشور دچار چالش شده‌اند و همزمان مراجعه بیماران غیر کووید افزایش یافته است.

معاون درمان مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) ادامه داد: واکسیناسیون میزان ابتلا و مرگ و میر را کم می‌کند، اگر افراد مبتلا شوند به اشکال خفیف بیماری مبتلا خواهند شد، الان بیماری بیشتر به سمت جوانان سوق پیدا کرده است، پیک پنجم به اندازه کل ۴ پیک قبل است، اگر پرسنل ما مبتلا می‌شوند ابتلا آن‌ها به صورت خفیف است، ما باید تمام توانمان را بگذاریم تا تشویق کنیم که همه واکسن بزنند، بهترین واکسن اولیه واکسنی است که در دسترس قرار می‌گیرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما